„Álláspontom szerint az újság kiadóinak és szerkesztőinek az volt a célja, hogy ezzel a fotóval az én választási plakátomat figurázzák ki. Azonban az, hogy engem Rákosi Mátyáshoz, a volt kommunista diktatúra vezetőjéhez hasonlítsanak, nem megengedhető, hiszen a képmásom eltorzító módon történő ábrázolásával, azáltal, hogy engem egy diktatórikus vezetőhöz hasonlítanak, a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció és az Együtt miskolci szervezete kiadók és a szerkesztőbizottság által kifejezett értékítélet kifejezésmódjában indokolatlanul sértő, bántó és lealázó." Ezt írta dr. Kriza Ákos, Miskolc fideszes polgármestere, polgármesterjelöltje a helyi választási bizottságnak címzett kifogásában, melyben a inkriminált fotómontázsára reflektált.
A helyi választási bizottság megállapította, hogy „a kép ábrázolási módja dr. Kriza Ákos polgármester-jelöltet a proletárdiktatúra egyik legjelentősebb, a közvélemény által leginkább elítélt személyével (és a mögötte húzódó ideológiával) azonosítja, ezáltal sérti emberi méltóságát". Határozatuk szerint a kiadvány készítői megsértették a választási eljárásról szóló törvény alapelveit, így eltiltották őket a további jogszabálysértés elkövetésétől. A döntés ellen a kiadvány készítői fellebbeztek, de a területi választási bizottság másodfokú határozatával helyben hagyta a helyi választási bizottság határozatát.
Az MSZP-DK-Együtt ezért a bírósághoz fordult.
A Debreceni Ítélőtáblához benyújtott kifogásukban leírták: a helyi választási bizottság számára is ismert, hogy Rákosi Mátyás néven nincs jelölt az október 12-i önkormányzati választásokon, így ez nem lehet megtévesztő a választópolgárok számára. Ráadásul a címoldalon szereplő kép senkit nem fosztott meg valós emberi tulajdonságaitól és senkinek nem sérthette meg az emberi méltóságát sem, a montázs ugyanis egyértelműen nem jelöltről szól.
Érvelésüket figyelembe is vette az ítélőtábla, amely kimondta: a demokratikus baloldal kérelme alapos.
A végzésben kifejtették, hogy „a Rákosi Mátyást a FIDESZ-KDNP jelölő szervezetek polgármesterjelöltjeként ábrázoló kép a polgármester választás kapcsán kampánycélt szolgál. Az ítélőtábla álláspontja szerint az ábrázolás tartalmában nem több mint képi politikai véleménynyilvánítás, a közügyekben, aktuális, közérdekű választási vitában kifejtett értékítélet. Arra, hogy ez a politikai értékítélet a kifogást tevő személyére is vonatkoztatható, pusztán abból lehet következtetni, hogy ő a kifogásolt kampányeszközzel ténylegesen megcélzott jelölő szervezet polgármesterjelöltje."
Kriza Ákos kifogását tehát a bíróság elutasította, mondván, a kiadványban szereplő fotómontázs nem tekinthető jogsértőnek. A döntés ellen nincs helye fellebbezésnek.
forrás: eszon.hu