Görögország;műkincs;George Clooney;görög kormány;Elgin-márványok;

- Clooney felesége segíti a görög kormányt

A British Museumban őrzött ókori Elgin-márványok visszaszerzési kísérletének ügyében George Clooney felesége, Amal Alamuddin segíti a görög kormányt. Az emberi jogi ügyekkel foglalkozó brit ügyvéd egy küldöttséggel Athénba utazik jövő héten, hogy a görög kormányfővel, Antonisz Szamaraszszal vitassák meg a műkincsek görög honba való visszaszállítását.

A Daily Telegraph brit napilap szerint a görög és az a londoni ügyvédi iroda között, amelyikben Alamuddin is praktizál, már évek óta folynak tárgyalások annak érdekében, hogy Clooney felesége segíthessen visszaszerezni az Elgin-márványokat. A műkincseket egyébként a róla elnevezett Lord Elgin, Nagy-Britannia 19. századi nagykövete vásárolta meg Athéntól, hogy hazatérve Londonba a British Múzeumnak ajándékozhassa, ahol a mai napig láthatják a műkincs iránt érdeklődők. A műkincseket már évek óta próbálják hazajuttatni, a British Museum vezetése azonban arra hivatkozva ellenzi a műtárgyak visszaadását, hogy azok az ő tulajdonát képezik. 

George Clooney Műkincsvadászok című filmjének bemutatása kapcsán újra napirendre került a görög kormány és a British Museum közti ellentét, hiszen a film az elrabolt műkincsek kérdését állítja középpontba. A film februári londoni bemutatója előtt tartott londoni sajtótájékoztatón az amerikai színész-rendezőt megkérdezte egy görög riporter arról, mit gondol, nem kellene-e visszaadni az idegen múzeumokban kiállított ógörög műkincseket. Clooney erre úgy válaszolt, hogy "a jog Görögország oldalán áll". 

Görögország jelenleg arra vár, hogy a brit kormány eldöntse, hajlandó-e részt venni az ENSZ Oktatási Tudományos és Nevelésügyi Szervezete által kezdeményezett közvetítési folyamatban.

Biztosi mandátuma utolsó jelentésével állt a nyilvánosság elé Stefan Füle, aki a Barroso-kabinet bővítésért felelős biztosa. Öt éves mandátuma alatt egyetlen országot, Horvátországot sikerült felvenni az Európai Unióba. A Bizottság új elnöke, Jean-Claude Juncker már jelölti kampányát is azzal kezdte, hogy a következő öt éves ciklusra nem tervez további bővítést, azaz új ország felvételét. Ezért volt nevetséges, hogy az Orbán-kabinet első körben a bővítési biztosi posztot kívánta megszerezni Navracsics Tibornak. Olyan posztot, amely nem is lesz a Juncker-kabinetben.