Kik és milyen eljárásban döntöttek az MNB öt alapítványának létrehozásáról, az azoknak adott, egyenként is sok tízmilliárdos, összességében 200 milliárd forintot meghaladó támogatásról, milyen hatásvizsgálatok, megvalósíthatósági tanulmányok, felmérések, előkészítés előzte meg ezeket - többek között ezekre a kérdésekre volt kíváncsi a Transparency International (TI), amikor közérdekű adatigényléssel fordult pár héttel ezelőtt a Matolcsy György vezette jegybankhoz - értesült a hvg.hu. Az MNB azonban egyáltalán nem válaszolt eddig az egy hónapja feltett kérdésekre (amúgy is 15 napja lenne rá), ezért TI a bíróságon keresztül szeretné kikényszeríteni a válaszokat.
A Transparency azt is feszegette, hogy az alapítványok létrehozása és támogatása miként illeszkedik a MNB törvényi feladataihoz, és mi indokolja azt, hogy az MNB ilyen mértékű anyagi hozzájárulással vesz részt a magyarországi pénzügyi és közgazdasági képzés megújításában. Az egyik alapítvány ugyanis Kecskeméten létesít egy felsőoktatási képzést, amelyen egy új bankárgenerációt akarnak kinevelni Matolcsyék, a jegybankelnök pedig tankönyvet is ír.
Tegnap újabb pénzosztás volt a jegybankban. Húsz civil szervezet közel 78 millió forint támogatást nyert a fogyasztói tudatosság és jogérvényesítés támogatására, a pénzügyi kultúra fejlesztésére kiírt jegybanki pályázaton. A pályázatra a saját költségvetéssel és nyilvántartott tagsággal rendelkező, az elmúlt legalább 3 évben aktívan a fogyasztóvédelemben tevékenykedett nonprofit szervezetek jelentkezhettek. A nyerteseknek nyolc hónap múlva kell számot adniuk a pénz elköltéséről.