menekültek;kurdok;dzsihádisták;Iszlám Állam;Kobani;Karwan Zebari;

Növeli a kockázatot az Apache helikopterek bevetése FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRIS MCGRATH

- Túl későn jött a segítség

Előrenyomultak kedden az Iszlám Állam (IS) harcosai a szíriai-török határon fekvő, stratégiai fontosságú Kobaniban, három kerületet is sikerült elfoglalniuk. Több mint 160 ezren menekültek el a környékről, főként kurdok.

Helyszíni beszámolók szerint a radikális iszlamisták ellenőrzik Mistenurt, a Kobani melletti magaslatot, s szemtanúk a török oldalról jelentették, hogy a város két szélén kitűzték az IS fekete zászlaját. Helyi tisztviselők tegnap elkerülhetetlennek látták a három oldalról is ostromlott város elestét.

Harmincéves háború lehet
Noha szakértők eddig is figyelmeztettek, hogy aligha várható gyors és átütő siker az Irakban és Szíriában terrormódszerekkel harcoló szélsőséges Iszlám Állam (IS) ellen, most egy minden eddiginél borúlátóbb jóslat került nyilvánosságra Washingtonban. Új könyvéről adott egyik első interjújában a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egykori igazgatója, Leon Panetta úgy vélekedett, igen elhúzódó, szerinte akár 30 évig is tartó háborúra kell felkészülni, amely alaposan próbára teszi majd az Egyesült Államok vezetését.Panetta szerint nem is az ISIS dzsihadistái által kikiáltott kalifátus jelenti egyedül a veszélyt, hanem az, hogy a muzulmán radikalizmus térhódítása nyomán újabb feszültséggócok és fegyveres konfliktusok kirobbanásától kell tartani Nigériában, Jemenben, Szomáliában és Líbiában. Panetta, aki két évig állt a védelmi tárca élén is, nem túl pozitívan nyilatkozott Barack Obama ténykedéséről. Az elmúlt három esztendő során az elnök több döntése csak még bonyolultabbá tette a terrorizmus ellen folytatott küzdelmet, vélte a volt Pentagon-főnök.

Az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció harci gépei keddre virradóra bombázták a környéket, a pontos célpontokat nem közölték. Az al-Dzsazira hírtévé jelentése szerint légicsapásokat hajtottak végre Kobani központja ellen, amire az IS egységei tüzérségi tűzzel válaszoltak.

A londoni székhelyű emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja arról számolt be, hogy az IS harcosai éjjel előrenyomultak a városban, csak mérsékelt ellenállásba ütköztek. A városban tegnap utcai harcok folytak, orvlövészektől lehetett tartani. A kurd védelmi erők azt állították, hogy sikerült feltartóztatniuk az IS egységeit.

A kurd regionális kormányzat vezetője, Karwan Zebari a BBC-nek úgy nyilatkozott, katasztrófális következményekkel járna, ha az IS elfoglalná a várost, márpedig ha nem érkezik gyors nemzetközi segítség, a terrorcsoport kezébe kerül Kobani.

A városban az IS ellen menekülők tömegei kerestek menedéket. Hétfői adatok szerint a legújabb harcok miatt több mint kétezer

szíriai kurd lépte át a határt, s menekült át Törökországba. Recep Tayyip Erdogan török államfő tegnap egy menekülttáborba látogatott, s ott maga is úgy nyilatkozott, hogy küszöbön áll Kobani eleste.

Erdogan szerint "túl későn" jött a koalíciós légitámogatás a város védőinek, s szerinte jobban kell koordinálni a légicsapásokat és a szárazföldi harcot.

Noha az ankarai parlament már jóváhagyta a török fegyveres erők belépését a konfliktusba, eddig még semmiféle módon nem avatkoztak be a harcokba. A szíriai-török határ túloldalán azonban harckocsikat sorakoztattak fel. Törökország számos feltételt szabna, s az ígéretek ellenére vonakodik attól, hogy a térségbeli kurdok segítségére siessen.

Az Egyesült Államok a hétvége óta Apache helikoptereket is bevet az Iszlám Állam elleni harcba iraki területen. Az amerikai Központi Parancsnokság bejelentése szerint a támadó helikoptereket Falludzsa környékén vetették be, ez amerikai szakértők szerint számottevően megnöveli a beavatkozás kockázatait.

Christopher Harmer volt haditengerészeti pilóta rámutatott, hogy míg a harci gépek nagy magasságban repülnek, s így minimális kockázattal kell számolniuk, a helikoptereknél más a helyzet, föld-levegő rakétákkal leszedhetők. Egy Pentagon-szóvivő a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a támogatást az iraki hadsereg kérte, s a konkrét feladat indokolta az Apache helikopterek bevetését.

Meglehetősen keményen beszél Angela Merkelről és egy sor kereszténydemokrata politikusról Helmut Kohl. Az interjúkat ugyan több mint tíz éve vették fel, de csak most jelennek egy kötetben - a kancellár beleegyezése nélkül.