Helyszíni beszámolók szerint a radikális iszlamisták ellenőrzik Mistenurt, a Kobani melletti magaslatot, s szemtanúk a török oldalról jelentették, hogy a város két szélén kitűzték az IS fekete zászlaját. Helyi tisztviselők tegnap elkerülhetetlennek látták a három oldalról is ostromlott város elestét.
Az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció harci gépei keddre virradóra bombázták a környéket, a pontos célpontokat nem közölték. Az al-Dzsazira hírtévé jelentése szerint légicsapásokat hajtottak végre Kobani központja ellen, amire az IS egységei tüzérségi tűzzel válaszoltak.
A londoni székhelyű emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja arról számolt be, hogy az IS harcosai éjjel előrenyomultak a városban, csak mérsékelt ellenállásba ütköztek. A városban tegnap utcai harcok folytak, orvlövészektől lehetett tartani. A kurd védelmi erők azt állították, hogy sikerült feltartóztatniuk az IS egységeit.
A kurd regionális kormányzat vezetője, Karwan Zebari a BBC-nek úgy nyilatkozott, katasztrófális következményekkel járna, ha az IS elfoglalná a várost, márpedig ha nem érkezik gyors nemzetközi segítség, a terrorcsoport kezébe kerül Kobani.
A városban az IS ellen menekülők tömegei kerestek menedéket. Hétfői adatok szerint a legújabb harcok miatt több mint kétezer
szíriai kurd lépte át a határt, s menekült át Törökországba. Recep Tayyip Erdogan török államfő tegnap egy menekülttáborba látogatott, s ott maga is úgy nyilatkozott, hogy küszöbön áll Kobani eleste.
Erdogan szerint "túl későn" jött a koalíciós légitámogatás a város védőinek, s szerinte jobban kell koordinálni a légicsapásokat és a szárazföldi harcot.
Noha az ankarai parlament már jóváhagyta a török fegyveres erők belépését a konfliktusba, eddig még semmiféle módon nem avatkoztak be a harcokba. A szíriai-török határ túloldalán azonban harckocsikat sorakoztattak fel. Törökország számos feltételt szabna, s az ígéretek ellenére vonakodik attól, hogy a térségbeli kurdok segítségére siessen.
Az Egyesült Államok a hétvége óta Apache helikoptereket is bevet az Iszlám Állam elleni harcba iraki területen. Az amerikai Központi Parancsnokság bejelentése szerint a támadó helikoptereket Falludzsa környékén vetették be, ez amerikai szakértők szerint számottevően megnöveli a beavatkozás kockázatait.
Christopher Harmer volt haditengerészeti pilóta rámutatott, hogy míg a harci gépek nagy magasságban repülnek, s így minimális kockázattal kell számolniuk, a helikoptereknél más a helyzet, föld-levegő rakétákkal leszedhetők. Egy Pentagon-szóvivő a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a támogatást az iraki hadsereg kérte, s a konkrét feladat indokolta az Apache helikopterek bevetését.