Angela Merkel;Helmut Kohl;Spiegel;kötet;Falomlástól az újraegyesítésig;

- Helmut Kohl leszámol utódaival

Meglehetősen keményen beszél Angela Merkelről és egy sor kereszténydemokrata politikusról Helmut Kohl. Az interjúkat ugyan több mint tíz éve vették fel, de csak most jelennek egy kötetben - a kancellár beleegyezése nélkül.

Két könyv is megjelenik a héten, amelyek Helmut Kohl kormányzását, illetve az azt követő időszakot tárják fel. A "Vom Mauerfall zur Wiedervereinigung", azaz a "Falomlástól az újraegyesítésig" című művet szerdán maga a volt, 84 éves kancellár mutatja be a frankfurti könyvvásáron. A mű nem sok újdonságot tartalmaz, az öt évvel ezelőtti visszaemlékezéseit tárja újra az olvasó elé.

Sokkal nagyobb érdeklődés kísér azonban egy másik könyvet, amelyben keményen leszámol utódaival, köztük Angela Merkellel. A Heribert Schwan újságíróval 2001-ben és 2002-ben készített beszélgetéseket első ízben hozzák részletesen nyilvánosságra.

Kohl igen nyíltan beszélt párttársairól, s a történelem sorskérdéseiről. Soha ezelőtt és ezután nem avatott be másokat ilyen őszintén valós gondolataiba, érzéseibe. Ennek egyrészt az volt az oka, hogy még nem heverte ki akkori felesége, Hannelore Kohl öngyilkosságát. Másrészt azt gondolta, hogy a vele készített interjúkötet már csak halála után jelenik meg.

Beszélt a berlini fal leomlásának hátteréről is. Bár nyilvános megszólalásai alkalmával rendre elismerően beszélt a lipcsei és berlini "forradalmárokról", azokról, akik a politikai változásokért küzdöttek az NDK-ban, az interjúból az derül ki, hogy ennél azért pragmatikusabban közelítette meg a kérdés.

"Hiba lenne, ha úgy tennénk, hogy egyszer csak elárasztotta a Szentlélek a lipcsei és berlini tereket, s megváltoztatta a világot" - vélekedett. Meggyőződését fejezte ki, hogy a német újraegyesítés elsősorban nem az NDK-beli polgárjogi mozgalmaknak volt köszönhető, hanem annak, hogy a Szovjetunió nem tudott gazdaságilag lépést tartani a Nyugattal, s ezt Mihail Gorbacsov is felismerte.

"Rájött arra, hogy ha fenn akarja tartani a kommunizmust, meg kell reformálnia" - közölte. Kohl több alkalommal is elismerően beszélt a volt szovjet pártfőtitkárnak a német újraegyesítésben betöltött szerepéről.

Kevés pozitívumot említett azonban Angela Merkel kapcsán. Szó szerint azt mondta: "Merkel asszony nem is tudott rendesen késsel-villával enni. A külföldi látogatások alkalmával pedig csak úgy összevissza csellengett, így rendre is kellett utasítanom" - írta a könyvet ismertető Spiegel. A volt kancellár rendkívül elégedetlen volt Európa-politikájával. (Ne feledjük, az interjú akkor készült, amikor még Magyarország nem volt tagja az EU-nak.)

Leszedi a keresztvizet a kereszténydemokrata volt munkaügyi miniszterről, valamint a későbbi német államfőről, Christian Wulffról is. "Ez egy igazi áruló. És egy nagy nulla" - fejtette ki Wulffról nem éppen elismerő véleményét a volt kancellár.

Peter Hintzére, a CDU egykori főtitkárára, a Bundestag jelenlegi kereszténydemokrata alelnökére sem emlékezett vissza nagy szeretettel. Ugyanakkor az érintett nem reagált a kijelentésekre. Szerinte nagy hibát követnek el azok, akik csak verbális megnyilatkozásaira korlátozzák Kohl politikai örökségét.

Azt azért elismeri, hogy a volt kancellár némely megnyilatkozása sértő és teljesen hamis volt, amint ezt Angela Merkelről szóló megjegyzése is mutatja. Hintze azonban hitet tesz Kohl mellett, akit a Spiegelben a német egység nagy alakjának, s "kiemelkedő európai személyiségnek" nevezett.

A visszaemlékezésekből összeállított könyv pikantériája, hogy épp a legfőbb érintett, a volt kancellár beleegyezése nélkül közlik. A Focus magazin arról számolt be, Kohl ügyvédeit bízta meg azzal, akadályozzák meg a könyv megjelenését a Heyne Kiadónál. Nem jártak sikerrel.

Igaz vagy sem, nagy föltűnést keltett a Le Canard enchainé híre. A szatirikus, mégis többnyire hiteles hetilap idézte Nicolas Sarkozy egyik mondatát, amelyben Alain Juppé volt külügyminiszterhez intézve szavait állítólag kijelentette: "Úgyis megöllek!"