atomerőmű;Ausztria;Paks;Greenpeace;

FOTÓ: Vajda József

- Ausztrián is bukhat Paks

Ausztria perre megy az Európai Bizottsággal, ha az engedélyezi az angol Hinkley Point-i erőmű építését. Ha nyer, a paksi bővítés is veszélybe kerülhet - írja a vs.hu. Korábban több uniós tagállam is kritizálta a beruházást, mert az ahhoz nyújtott közvetett állami támogatás ellenkezik az uniós versenyszabályokkal. A tiltakozó államok szerint versenyjogi szempontból nincs nagy különbség a két finanszírozási mód között, ezért lesik a Hinkley Point sorsát árgus szemekkel a paksi bővítés ellenzői és támogatói is.

A Greenpeace környezetvédelmi szervezet tegnap hozta nyilvánosságra a nagy Roszatom-jelentését, az ebben foglaltak alapján felszólítja a kormányt, hogy álljon el a Roszatommal és az orosz állammal kötött paksi "paktumtól". A szervezet szerint a Roszatom átláthatatlanul működik, tevékenységeire, kiadásaira, vagyonfelhasználására vonatkozó adatait nem köteles közzétenni, állami kontroll alatt áll, és a vezérigazgató jogosult bármely céges információ államtitokká minősítésére. „Mindez kizárja a korrupciós, minőség-ellenőrzési és biztonsági problémák megelőzését segítő nyilvános felügyelet és vizsgálatok lehetőségét” – állítja a Greenpeace.

A Roszatom reaktorépítési projektjeit biztonsági aggályok, késedelmek és költségtúllépések is jellemzik - igaz ebben hasonlít a nukleáris iparág többi szereplőjére - teszi hozzá a jelentés.

A Greenpeace szerint a Roszatom a valóságosnál több külföldi, építés alatt álló reaktorról beszél. Mint írják, a cég 2012-ben 30 építés alatt álló vagy aktív projektnek minősülő külföldi reaktorfejlesztésről számolt be, 2014-re azonban nyilvános honlapján már csupán 13 kivitelezés alatt álló reaktort említ. A valóságban a felsoroltak közül mindössze 4 áll építés alatt: kettő Kínában, egy Indiában, egy pedig Fehéroroszországban.

A Roszatom súlyosan károsítja a környezetet és a létesítményei környékén élő emberek egészségét - állítja a környezetvédelmi szervezet. A Roszatom viszont éppen tegnap közölte a magyar nyelvű tájékoztatási oldalán, hogy megkezdi a Cseljabinszk megyei területek rehabilitációját, valamint azt is, hogy a kiégett fűtőelemek feldolgozását végző Majak ma világszínvonalú szigorúan ellenőrzött technológiát használ.

Áder János államfő múlt pénteken még kódolva rendre urasította Rogán Antalt az Országgyűlési Fidesz-frakciójának vezetőjét, hogy ne sürgesse, de szombaton már nem féke, hanem motorja lett a devizahiteles törvénynek és aláírta a jogszabályt. A frakcióvezető eközben folyamatosan a fair bank törvényt reklámozza, amiben egyelőre nem sok újat talált a szakértő. Az önkormányzati választások előtt viszont hatásos kampányszöveg lehet a Fidesz mellett.