Maliki felszólított más uniós tagországot is arra, hogy kövessék Stockholm példáját. Stefan Löfven új svéd kormányfő pénteken jelentette be, kormánynyilatkozatot tesznek közzé a palesztin állam elismeréséről.
A szociáldemokrata miniszterelnök ugyanakkor azt nem közölte, hogy ez a lépés mikor válik esedékessé. Svédország lenne az EU tagországai közül, amely elismerné az önálló Palesztinát. Löfven azzal indokolt, hogy az izraeli-palesztin konfliktusnak csak egy megoldása lehet: a két egymás mellett létező állam megteremtése.
Izraelben és az Egyesült Államokban is bírálták a stockholmi kormány tervezett lépését. Az Amerikai Egyesült Államok leszögezte, hogy csak tárgyalásos úton, Izrael jóváhagyását is megszerezve valósítható meg a kétállami megoldás. Hétfőre behívatták az izraeli külügyminisztériumba Svédország tel-avivi nagykövetét, jelentette az Ynet című izraeli hírportál.
Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter már szombaton este reagált, úgy fogalmazott, Löfven bejelentése nem volt szerencsés, mert "tudnia kell, hogy a palesztin fél volt az az elmúlt 20 évben, amely akadályozta az izraeli-palesztin megállapodást".
"A kormányfőnek meg kell értenie, hogy semmilyen nyilatkozat vagy kívülálló fél bármely lépése nem helyettesítheti a felek közötti közvetlen tárgyalásokat és egy olyan megoldást, amely egy átfogó megállapodás része Izrael és az egész arab világ között" - szögezte le.
Izraelt aggasztja a svéd hajlandóság a palesztin államiság elismerésére, mert azt jelzi, hogy az európai uniós tagállamok között is egyre nagyobb a palesztin állam elismerésének szándéka.
Az izraeli média szerint azonban a svéd kormány lépésének mindenekelőtt belpolitikai oka van, mert Svédország lakosságának hat százaléka muzulmán, többségük pedig épp Lövfen szociáldemokrata pártjának a támogatója. Tény, hogy a politikus már a kampányban ígérte a pénteken bejelentett lépést, a Gázai övezet izraeli blokádjának feloldását is követelte.