;

Orbán-kormány;Szijjártó Péter;Navracsics Tibor;személyi állomány;

- Burkolt kádercsere a külügyben

Bemutatkozó sajtótájékoztatóján a minisztérium személyi állományának csökkentéséről, a nagyköveti kar jelentős mértékű cseréről is beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Bejelentette, hogy a minisztériumban jelentős bürokrácia leépítésbe, áramvonalasításba kezd. A karcsúsítás végrehajtását közigazgatási államtitkár irányítja, akinek az lesz a feladata, "hogy szüntesse meg azt a tarthatatlan állapotot, hogy egy körülbelül kilencszáz fős intézményben négyszázan funkcionális ügyekkel és üzemeltetéssel foglalkoznak."

Csakhogy ezt a miniszter által is tarthatatlannak nevezett állapotot a második Orbán-kormány hozta létre, a folyamatnak pedig a tárca államtitkáraként és miniszterhelyettesként maga Szíjjártó is részese volt. 2012-ben a külügy jóváhagyott állománya ugyanis 2457 fő volt, amiből 645 a hazai, 1072 a külföldön állomásozó személyzet, 20 személy a külügyi intézetek, 720 pedig az Információs Hivatal alkalmazottja.

Mindez nagyvonalakban megfelelt a hagyományos struktúrának, az 600 körüli belföldi, 1000 körüli külföldi állománynak, az egyharmad-kétharmados aránynak. Ez a létszám akkor dagadt 900-ra, miután Navracsics Tibor és Szíjjártó átvette a tárca vezetését. És mivel már 2010-ben gyakorlatilag kicserélődött az állomány, a most bejelentett elbocsátás burkolt kádercserét jelent, ezúttal a saját káderek még sajátabbra cserélését.

Az említett aránytalanságokat, a valóban túlburjánzó struktúrát is maguk kreálták, hiszen soha nem volt arra példa, hogy egy-egy helyettes államtitkár felügyelje a gazdálkodást és a személyzeti ügyeket, hat főosztályt hozzanak létre ilyen célból.

A működéssel, üzemeltetéssel foglalkozók kapcsán tett bejelentés azonban azt is sejteti, hogy átalakítják a világszerte alkalmazott modellt, miszerint a külképviseletek adminisztrációs személyzete is az állomány része és a diplomatákhoz hasonlóan ciklusokban dolgozik, vagyis időnként itthon állomásozik.

Szijjártó Péter beszélt arról is, egy év alatt a nagyköveti kar háromnegyede cserélődik ki: Ebben semmi rendkívüli nincs, csak azt igazolja, hogy 2010-ben szinte mindenkit kisöpörtek, az akkor kinevezett nagykövetek mandátuma most jár le.

Tegnap járt le Hongkongban a polgári engedetlenségi mozgalom ultimátuma, ami pattanásig feszítette a helyzetet. A kormányzó nem mond le, de hajlandó tárgyalni a tüntetőkkel.