Sajtótájékoztatón jelentette be Hongkong kormányzója, hogy nem tesz eleget a lemondását követelő tiltakozók kérésének, nem mond le. A metropolis üzleti központját megbénító, két kulcsfontosságú kormányzati épületet is körbezáró tüntetők tegnap estig adtak ultimátumot Leung Csun-jing kormányzónak a lemondásra.
Követelik a korlátozó választási törvény visszavonását, s azt, hogy szabadon választhassák meg Hongkong új vezetőjét. Az esernyős forradalmárokként emlegetett civilek, zömében diákok, jelezték - ha a kormányzó nem mond le, a polgári engedetlenségi mozgalom újabb szakaszba lép, kormányzati épületeket fognak elfoglalni, s további negyedekre terjesztik ki az Occupy-akciókat.
A kormányzó figyelmeztette a tiltakozókat, hogy amennyiben megpróbálják elfoglalni a kormányzati épületeket, meg lesz rá a rendfenntratók válasza is. Kijelentette - kész mielőbb tárgyalni a diákokkal. Többezres tömeg gyűlt össze tegnap is a főminiszter irodája előtt, amelyet komoly rendőri erővel őriznek.
A rendfenntartók felszólították a tiltakozókat, ne próbálják áttörni a kordont, kérték az elfoglalt területek felszabadítását. Mivel helyszíni felvételek tanúsága szerint a rendőrség komoly könnygáz- és gumilövedék készletet halmozott fel a kormányzati épületek kordon védte közelségében, sokan attól tartanak, hogy végül erőszakba torkoll a mindeddig viszonylag békés megmozdulás.
Hét végén a rendfenntartók ugyanis már vetettek be könnygázt a tüntetők szétoszlatására, ezért komoly bírálatok is érték a kormányzatot. Hivatalos adatok szerint eddig 83 ember sérült meg a rendőrség és a tüntetők összecsapásaiban. Vasárnap óta azonban a hatóságok önmérsékletet gyakoroltak, tartózkodtak az erőszakos tömegoszlatástól.
A BBC helyszíni jelentése szerint tegnapra, a demonstráció ötödik napjára a feszült helyzet és a harcias bejelentések ellenére megritkult a tömeg, ennek oka a kimerültség lehet, hiszen a tiltakozók többsége már vasárnap óta az utcán táborozott. Az amerikai látogatáson lévő Vang Ji kínai külügyminiszter Washingtonban "illegálisnak" nyilvánította a hongkongi megmozdulásokat, s világossá tette Peking álláspontját, ami ott történik, az "Kína belügye".
A kínai központi pártlap tegnap címlapján tudatta, hogy a központi kormány teljes bizalmát élvezi a hongkongi kormányzó, a különleges közigazgatási övezet kormányzata és rendőrsége. Úgy fogalmaztak, ez nem csak nemzetbiztonsági kérdés, hanem "Hongkong érdeke".
Ellenmozgalom is született. Az úgynevezett csendes többség petíciót kezdeményezett az esernyős forradalom ellen.
Kezdeményezője Robert Chow hongkongi újságíró, a "Silent Majority for Hong Kong" csoport alapítója. A csoport békés rendezést sürget, attól tart, hogy forradalom szélére sodródott a hétmilliós városállam.