baloldal;MSZP;

- Arra a szakadék van…

Igen, szólni kellene már, figyelmeztetni az úgynevezett baloldali politikusokat: amerre mennek, arra csak a szakadék van. De hát figyelmeztették már őket elégszer; az elmúlt évtized másról sem szólt és mégis: mindig a rossz irányt választották. Mintha egy láthatatlan erő mozgatná a döntéshozókat, úgy választották folyamatosan és rendre a rossz irányt, úgy sodorták magukat - és híveiket - egyre kilátástalanabb helyzetbe. Nem sorolom most ezeket az elhibázott lépéseket, e leltár elkészítésének is eljön majd az ideje, de muszáj a Népszava hasábjaira is leírni: a kezdeti lassú hátrálás után egyre gyorsabban közeledik az a bizonyos szakadék, amely elnyeli majd az MSZP-t, mint hajdan volt egyedüli baloldali pártot és vele együtt a baloldal darabokra hullott egyéb részeit is. Mintha mindenki látná, csak épp a legilletékesebbek nem: a megszűnés, a megsemmisülés felé lépdelnek; az embernek olykor az az érzése, hogy az a bizonyos láthatatlan erő mintha rontást vitt volna rájuk és az önpusztításba taszigálja őket.

Fél évvel ezelőtt sem volt jobb a helyzet, az áprilisi választások csúfos kudarcot hoztak, de maradtak még megmenthető szigetek, olyan városok, ahol a lakosság jelentős része kinyilvánította: nem kér a Fideszből és hinni akar a baloldalban. Ilyen volt a főváros is, ahol a választók többsége változást akar, a választási eredmények azt mutatták: erős és egységes politikai kampánnyal Budapest megszerezhető.

Hát most már nem akar. Illetve - ha akar sem tudja mi tévő legyen. Mit kezdjen egy olyan ellenzékkel, amely képtelen közös cselekvéssé formálni bármit, amely többet harcol önmagával, mint a politikai ellenféllel? Nem elég, hogy a pártformációk csak látszólag kötnek együttműködési megállapodást, immár a párton belüli háborúk is a nyilvánosság bevonásával zajlanak. Most például, új színfoltként, az MSZP elnöksége és budapesti vezetése esett egymásnak, ráadásul úgy, hogy ezzel a párharccal épp a választókat ijesztik el, hozzák döntésképtelen helyzetbe. Ki érti ezt: az országos elnökség a budapestiekre bízza a döntést, majd szembe megy a fővárosiakkal? Hangosan, hogy mindenki hallja.

Hihető, hogy nem látják a szakadékot?