ENSZ;Benjamin Netanjahu;

Fotó: Andrew Burton, Gettyimages.

- Vihart kavart Netanjahu beszéde

Durva manipulációnak nevezte több palesztin vezető Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfői felszólalását az ENSZ-közgyűlésben.

Az izraeli kormányfő a tények nyilvánvaló manipulációjával próbálta félrevezetni a világot, beszédében a gyűlölködés és rágalmazás alattomos nyelvezetét használta, reagált Hanan Asrávi, a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) végrehajtó bizottságának egyik tagja nem sokkal a tegnapi New York-i Netanjahu-beszéd  elhangzása után.

A palesztin politikus szerint az izraeli miniszterelnök „elveszítette realitásérzékét, nem hajlandó elismerni az izraeli megszállást, a tömegmészárlást és a háborús bűnöket".

Nem hagyta szó nélkül Netanjahu beszédét Száeb Erekát, az izraeliekkel tárgyaló palesztin küldöttség vezetője sem. Erekát úgy értékelte, hogy az izraeli kormányfő beszédével szertefoszlott a remény, hogy az 1967-es háború előtti határokkal megvalósuljon a kétállami megoldás. Erekát szerint Netanjahu mindenkit antiszemitának bélyegzett, aki bírálja Izrael politikáját.

A legnagyobb felháborodást az keltette, hogy Netanjahu egyenlőségjelet tett a Gázát uraló radikális, ugyancsak terrorszervezetnek minősített Hamász és az Irakban és Szíriában rémtettek sorozatát elkövető dzsihádista terrorcsoportosulás, az Iszlám Állam (IS) között.  Az izraeli vezető szerint a militáns iszlám elleni harcnak egységesnek kell lennie. Úgy vélte, hogy a  világ vezetői "nyilvánvalóan nem ismerik fel, hogy az IS és a Hamász ugyanannak a mérgező fának az ágai". De mivel egyazon tőről származnak, Izrael harca a Hamász ellen nem csupán Izrael harca kell hogy legyen. „Ez a ti harcotok is”, mondta Netanjahu.

Az izraeli kormányfő beszédében többek között a palesztin civil lakosság élő pajzsként való használatával vádolta meg a Hamászt, amire a szervezet szóvivője úgy reagált, hogy Netanjahu egyszerűen hazudik, azért, mert nem tudja igazolni miért halt meg ötszáz palesztin gyerek a nyári gázai izraeli hadműveletben, ezért nem engedi meg, hogy nemzetközi bizottság vizsgálja ki a „gázai bűncselekményeket" - mondta.

Pénteken, ugyancsak az ENSZ-közgyűlésen Mahmúd Abbász palesztin elnök genocídiummal és apartheid politikával vádolta meg Izraelt. Erre reagálva Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter kijelentette, Abbásznak nem áll szándékában békét kötni Izraellel, az ENSZ-ben elhangzott beszéde is "a gyűlölet és az uszítás üzenetét hordozta".

Elfordultak a gázaiak Hamásztól
Az Erős Szikla izraeli hadművelet augusztus végi befejezése óta a gázaiak többsége elfordult a Hamásztól, - ez derült ki egy hétfőn nyilvánosságra hozott, ciszjordániai palesztin kutató intézet  felméréséből.  A kutatást a Háárec izraeli napilap ismertette.
Eszerint augusztusban még negyvenhat százalék szavazott volna a Hamászra, egyetlen hónap leforgása alatt ez  az arány harminckilenc százalékra csökkent, miközben a Fatah támogatottsága harmincegyről harminchat százalékra nőtt.
A hadművelet befejezése után a palesztinok hetvenkilenc százalék tartotta győztesnek a Hamászt, ma viszont csupán hatvankilenc százaléka vélekedik így.Mindezek ellenére egy esetleges újabb Izrael-ellenes rakétatámadás népszerű nemcsak a gázai, hanem a ciszjordániai palesztinok körében is, mintegy nyolcvan százalékuk támogatja Izrael újabb lövetését az övezetből, ha nem oldják fel a gázai blokádot.

 

Az amerikai egységek jórészét év végéig kivonják Afganisztánból, az azonban még nem dőlt el, az amerikaiak távozása nyomán mi lesz a bagrami légibázisnál lévő szuperbiztos börtön foglyaival.