Afganisztán;USA;

- Függőben a bagrami foglyok sorsa

Az amerikai egységek jórészét év végéig kivonják Afganisztánból, az azonban még nem dőlt el, az amerikaiak távozása nyomán mi lesz a bagrami légibázisnál lévő szuperbiztos börtön foglyaival.

A titkos börtön parancsnoka, Patrick J. Reinert dandártábornok a Reutersnek elmondta, elképzelhető, hogy a hadifoglyokat amerikai börtönökbe szállítják, de az sem kizárt, hogy a Kuba szigetén lévő guantánamói börtöntáborba kerülnek át.

A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után több titkos CIA-börtön létesült, ahol terroristagyanús személyeket tartottak fogva, bírósági végzés nélkül az amerikaiak. Ennek a gyakorlatnak az Obama-kormányzat véget vetett, de a titkos börtönök ügye még távolról sincs lezárva, emlékeztetett a hírügynökség. Reinert parancsnok szerint a bagrami börtön foglyait vagy át kellene adni saját országuknak, vagy Afganisztánban állíthatnák bíróság elé őket. „Ezt a Pentagonnak kell megoldania” – mondta a dandártábornok. Sem a bagrami foglyok számát, sem nemzetiségüket nem hozták nyilvánosságra, amikor a börtön őrizetét átadták az afgánoknak, mintegy ötvenen voltak. A guantánamói börtöntáborban, amelynek bezárását Barack Obama megígérte, de számos akadály miatt nem tudta megvalósítani, még 155 rabot őriznek, többségüket szintén Afganisztánban fogták el.

Hiába írta ki Artur Mas, a katalán tartományi kormányfő a függetlenségi népszavazást, a spanyol alkotmánybíróság – ahogy előre várható volt – máris felfüggesztette a folyamatot