vallomás;Hiszékeny Dezső;

- Nem tett vallomást Hiszékeny

Gyanúsítottként hallgatta ki vesztegetés és más bűncselekmények miatt Hiszékeny Dezsőt a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF), ám a volt XIII. kerületi alpolgármester megtagadta a vallomástételt, és a gyanúsítás ellen is panasszal élt.

A KNyF közlése szerint egy vállalkozó megtudta, hogy a XIII. kerületben van egy üzlethelyiség, amely jelenleg használaton kívül van, és a bérleti jogát az önkormányzat eddig nyilvánosan nem hirdette meg. 2013. januárjában az akkori alpolgármester Hiszékeny - "akinek a működési körébe" tartozott a kerületi üzlethelyiségek és lakások kezelése - a gyanú szerint közvetítő útján jogtalanul ötmillió forintot kért azért, hogy egy, a bérlemény "hasznosítását tervező" személynek juttassa. A jogtalan vagyoni előny átadására végül nem került sor.

Néhány hete arról lehetett olvasni, hogy Hiszékeny első kihallgatására a nyomozók egy hangfelvétellel is készültek, amely a kenőpénz kérését bizonyíthatja. Ezzel azonban tegnap vélhetően mégsem szembesítették az országgyűlési képviselőt, akinek mentelmi jogát felfüggesztették. Az ügynek Hiszékenyen kívül további négy gyanúsítottja van, akit a nyomozás korábbi szakaszában szintén valamilyen korrupciós jellegű bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt már kihallgatott a KNyF. Hiszékenynek nincsenek illúziói, eleve maga kérte mentelmi jogának felfüggesztését, és azt mondta, nem követett el bűncselekményt, egy előre megtervezett forgatókönyv szerinti akcióról, politikai koncepciós eljárásról van szó, amelyben szerinte manipulatív eszközöket használnak.

Megszállástól - megszállásig, Magyarország a nagyhatalmak szorításában 1944-1949 címmel rendezett egész napos konferenciát a Veritas Történetkutató Intézet hétfőn, a Parlament felsőházi üléstermében. Korábban Szakály Sándor, a Veritas vezetője elmondta: az intézet - amelynek alapkövetelménye a tárgyilagosság - a történelmi forrásokhoz és a múlthoz való viszonyt szeretné megváltoztatni. A meghívott történész szakemberek előadásaiban többek között szó volt a korszak nagyhatalmainak politikájáról, az 1944-es megszállást végrehajtó német csapatok és a Magyar Királyi Honvédség ellenállásának esélyeiről, valamint Horthy Miklós szerepéről és felelősségéről is.