rendőrség;tüntetések;Honkong;Leung Csun-jing;

- Kaotikus állapotok Hongkongban

Egyre kiterjedtebbek a hongkongi tüntetések. Nemcsak a pénzügyi központ blokádja folytatódott, hanem a város más területeit is elfoglalták a demokráciáért tüntetők. Hongkongban összeomlott a közlekedés, több városrészben bezárva maradtak az iskolák, az üzletek és a pénzintézetek.

A tüntetők a jelentősebb utakat és csomópontokat is elfoglalták. Különösen a sűrűn lakott negyedeket, Mongkokot és Kovlunt érintette érzékenyen a demonstráció. Több mint 200 buszjáratnál és a villamoshálózat majdnem teljes egészben zavarok keletkeztek. A metró járt ugyan, de több állomását lezárták. A hatóságok szerint azonban a tüntetések békésebb mederben zajlottak tegnap, mint az előző napok folyamán. A készenléti egységeket vissza is vonták az utcákról.

Leung Csun-jing, a hétmilliós város kormányfője a jog és a rend tiszteletben tartására szólította fel a megmozdulások résztvevőit. Tagadta azokat az állításokat, amelyek szerint kormányzata a Kínai Néphadsereg beavatkozását kérte a rend helyreállítására. Azt követelte a megmozdulások résztvevőitől, menjenek haza. „Nem akarunk káoszt Hongkongban” – hangoztatta. Hétvégén a rendőrség egyebek mellett könnygázt is bevetett a tüntetők ellen.

Az Occupy mozgalom ugyan csak szerdán akart csatlakozni a fiatalok által kezdeményezett megmozdulásokhoz, de a rendőrség kemény fellépése miatt már hétvégén egységesítették erejüket. A megmozdulások amiatt törtek ki, mert Peking a város vezetőjének 2017-es megválasztásán csak az általa jóváhagyott jelölteket számára engedélyezné a voksoláson való indulást.

Ezzel lényegében lehetetlen válna a kritikus jelöltek indulása. A legsúlyosabb tüntetések törtek ki azóta, hogy Hongkong 1997-ben Nagy-Britanniától visszakerült Kínához. A rendőrség szerint a tüntetések megkezdése óta 41 személy sérült meg, köztük rendőrök. 78 embert tartóztattak le.

Megmozdulások voltak Tajvanon is. A szigeten a tüntetők azt követelték, a helyi kormányzat állítson le minden tárgyalást Pekinggel, hogy így fejezze ki szolidaritását a hongkongi tüntetőkkel.

Tegnap a máltai Karmenu Vella, a svéd Cecilia Malmström, a horvát Neven Mimica és a német Günther Oettinger meghallgatásával megkezdődött a biztosjelöltek felkészültségének felmérése az illetékes parlamenti bizottságok által. A meghallgatások október 7-én érnek véget, s ha minden a tervek szerint halad, október 22-én az Európai Parlament egységesen voksolhat a biztosok testületéről, amely november 1-jén kezdhetné meg a munkát.