Európai Parlament;Cecilia Malmström;meghallgatások;biztosjelöltek;Karmenu Vella;

- Kemény kérdések a meghallgatásokon

Tegnap a máltai Karmenu Vella, a svéd Cecilia Malmström, a horvát Neven Mimica és a német Günther Oettinger meghallgatásával megkezdődött a biztosjelöltek felkészültségének felmérése az illetékes parlamenti bizottságok által. A meghallgatások október 7-én érnek véget, s ha minden a tervek szerint halad, október 22-én az Európai Parlament egységesen voksolhat a biztosok testületéről, amely november 1-jén kezdhetné meg a munkát.

Eddig két ízben fordult elő, hogy egy biztosnak vissza kellett lépnie a képviselők ellenállása miatt. 2004-ben Rocco Buttiglione olasz biztost kötelezte távozásra az Európai Parlament a homoszexuálisokat érintő becsmérlő kijelentései miatt. 2010-ben pedig a bolgár Rumiana Jeleva jutott hasonló sorsra, mivel nem tárta fel kellőképpen mellékes jövedelmeit.

Ezúttal is több olyan jelölt lehet, akiknél rezeghet a léc. A külföldi médiumok egybehangzóan említik e tekintetben Navracsics Tibort nevét. A volt külügyminisztert, kulturális biztosjelöltet szerdán hallgatják meg Brüsszelben. Felróják neki, hogy ő töltötte be az igazságügy miniszteri tisztséget akkor, amikor egy sor demokráciaellenes törvényt fogadtak el Magyarországon.

Zöldek képviselőcsoportja tegnap a magyar, a brit és a spanyol biztosjelölt cseréjét követelte Jean-Claude Junckertől, az Európai Bizottság elnökétől. Kemény kérdésekre számíthat jövő hétfőn Alenka Bratusek, akit Juncker egyik alelnökének jelölt.

A volt szlovén kormányfőnek felróhatják, hogy ügyvezető kormányfőként saját magát jelölte hazája uniós biztosának, nem várta meg a döntéssel a szlovén választás után hatalomra került kormányfőt, Miro Cerart. Némelyek azt firtathatják, hogy kormánypénzből fizette angol nyelvtanulmányait.

A spanyol Miguel Arias Canete is sok európai parlamenti képviselőnél verte ki a biztosítékot a nőkkel kapcsolatos nem éppen úriemberhez méltó megnyilatkozása miatt. Másrészt azzal is vádolják, hogy túl közel áll egyes olajcégekhez. Ő azzal érvel, hogy jelölése napjáig eladta az összes nyersanyagcégben lévő részesedését.

A brit Jonathan Hill korábban kemény lobbitevékenységet folytatott, ezért alkalmatlan lenne a pénzügyi stabilitásért felelős biztosi posztra. Az Oareford Lordja címet viselő Hill alapította a Quiller nevű lobbista csoportot, amelyet 2006-ban a Huntsworth nevű multicég vett át.

Cserében Hill a Huntsworth részvényese lett. A Quiller egyebek mellett a brit nagybankot, a HSBC-t képviselte. Euroszkeptikus nézetei miatt is bírálatok kereszttüzébe kerülhet.A Lord tegnap kijelentette, célja, hogy London "egy erős Európa" része maradjon.

A legnagyobb kérdés az, meddig képes elmenni az Európai Parlament az egyes biztosjelöltekkel szemben. Janis Emmanoulidis, az European Policy Center kutatóintézet szakértője a Neue Zürcher Zeitungban úgy vélte, az EP ezúttal nem törekszik teljes konfrontációra az Európai Bizottsággal.

Sok EP-képviselő ugyanis attól tart, hogy ha elhúzódna a Bizottság és az Európai Parlament közötti vita, az csak az euroszkeptikus pártok malmára hajtaná a vizet. Ezért már a biztosi meghallgatások során körvonalazódhat egyfajta nagykoalíció a konzervatív Európai Néppárt és a szociáldemokraták között - véli a szakértő. Juncker megválasztását ráadásul az EP szorgalmazta, így a képviselők ezért sem akarnak hadat üzenni neki.

Barack Obama amerikai elnök a CBS-nek adott, helyi idő szerint vasárnap este sugárzott interjújában elismerte,  hogy az amerikai titkosszolgálatok alulbecsülték az Iszlám Államot (IS), ezzel együtt túlbecsülték az iraki haderő ütőképességét. Mind több jel utal arra, hogy Ankara is aktív részese lesz az IS-szel szembeni katonai fellépésnek.