Kétségbeejtő. Ezzel az egyetlen szóval lehet jellemezni a demokratikus baloldal helyzetét a tegnapi bejelentések után. Nem az a baj, hogy Falus Ferencet visszaléptették. Nem az a baj, hogy Bokros Lajos támogatására hívták fel szavazóikat. Nem az a baj, hogy megpróbálják azt a jelöltet "futtatni", akinek a legtöbb esélye van Tarlós István ellen. Hanem ez az egész a baj. A kapkodás. A koncepciótlanság. A zűrzavar. Az, hogy a visszalépés lényegében hatalmas ugrást jelent - visszafelé.
A három együttműködő párt szépen közösen magára hagyta szavazóit. Igaza van Gyurcsány Ferencnek, aki arra hivatkozott, továbbra is egy demokratát támogatnak. Bokros Lajos kétségkívül demokrata, aki magát konzervatív liberálisként határozza meg. Igaza van Falus Ferencnek is, hogy szélesebb koalícióval lehet csak esély az Orbán-hatalom egyeduralmának megtörésére. Csak ezt a koalíciót nem alig két héttel a választás előtt kellett volna kitalálni. És nem úgy, hogy a lényegében nem létező liberális párt - élén Fodor Gáborral - azért még elindítja saját jelöltjét.
A baloldali pártok cserbenhagyták a budapestieket. Azokat, akik a parlamenti választáson szavazataikkal jelezték, hogy igenis változást akarnak. Akiknek elegük volt Orbánék unortodox demokráciájából. Akiknek elegük volt a sajátságosan lavírozó, de a Fideszt kiszolgáló Tarlós Istvánból. Akiknek elegük volt Rogán Antal hazugságaiból és a kétharmad prominenseinek "mindent mi nyerjünk" hozzáállásából. Április 6-ika megmutatta, hogy a főváros lakói készen állnak a hatalmon lévők leváltására. Az azóta eltelt öt hónapban a baloldali pártok mindent megtettek azért, hogy ez a hajlandóság semmivé legyen. s hogy lerombolják, amit addig felépítettek.
Jövő vasárnap a változást óhajtó polgárok ott fognak állni a szavazófülkében és azt sem tudják majd, hogy kire voksolhatnak. Vagy el se mennek, mert kedvük se lesz végignézni a szavazólapon. Amelyen a főpolgármester-jelöltek neve mellett nem találják már meg egyik baloldali párt - az MSZP, a DK és az Együtt-PM - logóját sem. Gratulálunk!
Különösen a szocialisták szereplése kétségbeejtő ebben az egész történetben. Az utóbbi hetek fejleményei nyomán már abban is kételkedni kezdünk, hogy valóban ők lennének a baloldal vezető pártja. Pedig volt egy saját jelöltjük, hosszú ideig úgy is tettek, mintha támogatnák, de azért mindig éreztették, inkább kiállnának mögüle. Így aztán annyira eljátszották Horváth Csaba esetleges esélyeit, hogy a végén már számára is megváltás volt, amikor pártja - utólag mondhatjuk: látszólag - felsorakozott Falus Ferenc mögött. Nem győzték ugyanis hangoztatni, hogy ez jobb híján történt, a kampányához nincs közük.
Sokat mondó, hogy az MSZP képviselője jelen sem volt a visszalépést bejelentő tájékoztatón. Ezzel értésre adták, mennyire viselik szívükön a közös jelölt indítását. A hablatyolás a budapesti MSZP-párttanács délutáni ülésén folytatódott, de a lényeg már korábban világossá vált. Még azelőtt, hogy Tóbiás József pártelnök a nyilvánosság előtt nem is volt hajlandó találkozni Falussal, sőt az elején azt is letagadta, hogy ismerné. Kabaré. Egy értelmes emberből a szocialisták aktív közreműködésével bohócot csináltak. Magára hagyottan vergődött és nevetségessé vált.
Tulajdonképpen csak a hagyományaikhoz maradtak hűek. Az MSZP a rendszerváltás óta nem volt képes kiállítani egy esélyes budapesti főpolgármester-jelöltet. Ha éppen nem Demszkyt támogatták, saját emberük akkor is csak éppen a dobogón végzett. Lehet persze mondani, hogy négy éve - már Horváth Csaba - a kormányváltó hangulat áldozata lett, de azért az tény, hogy nem is volt igazán esélye Tarlóssal szemben.
Ez a négy év bebizonyította, hogy Budapest jobbat érdemelne. Közlekedésben is, lakásügyben is, a hajléktalanság kezelésében is. Falus Ferenc kampányában nagyon pontosan fel is sorolta, milyen bűnök terhelik a fideszes városvezetést. Összeállt a programja is, amit most már kitehet az ablakba. A jelek szerint eddig se sokan voltak rá kíváncsiak, a következő választáson pedig feltehetően már nem fog vele elindulni.
Bokros Lajos neve természetesen sokkal ismertebb az egykori kórházigazgatóénál, az ÁNTSZ volt vezetőjénél. És több negatívum is fűződik hozzá. 1995-ös csomagja - a Horn-kormány idején - hiába mentette meg az országot az államcsődtől, rosszabb életkörülményeket jelentett egy csomó embernek. Akik nem felejtenek. És arra is emlékeznek, hogy az előző Európai Parlamentbe az MDF színeiben jutott be, majd felszólításra sem adta vissza mandátumát. Nem kétséges, a jobboldalon most minderre emlékeztetni fognak. És összekapcsolják a nevét a megszorításokkal, mondván, nyilván ezután sem akarhat mást. A Modern Magyarországért Mozgalom - amelynek elnöke - gyakorlatilag pont annyira ismeretlen, mint Fodor liberális pártja. De még listája sincs a fővárosi önkormányzati választásra, tehát ha Bokros nem nyer, a rá adott voksok lényegében elvesznek, nem kerülnek a kompenzációs listára.
Most itt tartunk. Sok sikert kívánunk a MoMa elnökének a választásra. Sok sikert kívánunk a visszalépett jelölteknek további munkásságukhoz. Együttérzésünket fejezzük ki mindazon választóknak, akik úgy érzik, cserben hagyták őket. Kívánjuk, hogy a voksolás után valósuljon meg mindaz, amiben reménykednek, és amit ígértek nekik.
Egyúttal gratulálunk Tarlós Istvánnak az újabb négy évhez. És minden nap jusson eszébe, hogy igazából nem ő győzött, hanem a baloldal vesztett. Nagyon sokat.
A győztesek soha nem adják fel! Akik feladják, soha nem győztesek! – egy karatésjelmondat, de igaz a főpolgármesterek küzdelmére is FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS