Az Eirópai Unió Kids Online kutatásából - amit 25 európai ország 9-16 éves fiataljainak bevonásával készítettek - az is kiderült, hogy a magyar fiatalok mintegy 60 százaléka napi rendszerességgel használja az internetet, a többi ország tizenéveseihez viszonyítva pedig ők rendelkeznek a legtöbb ismerőssel a közösségi oldalakon: 45 százalékuknak száznál több visszaigazolt kapcsolata van.
Magyarország a huszadik helyen áll a Föld országainak rangsorában az internetes letöltési sebesség átlagát tekintve - derült ki az Ookola és a Netindex mérési adatainak összesítéséből. Szeptember elején hazánk netgyorsaság átlaga 33,2 Mbps volt. Az eredmények szerint így az Európai Unió átlaga fölé emelkedtünk, a régióban csak Románia előz minket a maga 55,8 Mbps áltagával. A világon Hongkongban mérték a legmagasabb sebességet, 93,2 Mbps-t.
A nagyvárosi mezőnyben Budapest a 49. helyet foglalja el, itt 40,9 Mbps letöltési sebességet mértek. Országon belül azonban nem a főváros áll az első helyen: hazánkban Nagytarcsán mérték a legmagasabb internetsebességet, 109,4 Mbps-t.
Forrás: Technet.hu
A felmérés ugyanakkor arra is rávilágított, hogy a magyar nethasználó gyerekek jóval gyengébbnek bizonyultak a digitális írástudás terén, ráadásul a biztonságos internet-használat szabályaival sincsenek teljes mértékben tisztában, 11 százalékuk például rendszeresen találkozik webes szexuális tartalmakkal.
A Vodafone Magyarország "Internet a családban" címmel kerekasztal beszélgetést is szervezett, ahol arra keresték a választ: mit tehet a szülő azért, hogy gyermeke biztonságban legyen az internet világában is. Az egyik résztvevő,
Pintér Róbert, az egyszervolt.hu ügyvezető igazgatója szerint a magyar szülők nem igazán figyelnek oda, nem tudják, hogy gyermekeik milyen weboldalakat látogatnak.
"A magyar szülőknek mindössze 10 százaléka tud arról, ha gyermeke veszélyes vizekre evezett, szemben a 20 százalékos EU átlaggal" - mondta, hozzátéve, hogy az internet és a technológiai fejlődés nyújtotta lehetőségek a fiatalok számára egyre nagyobb vonzerőt, ezzel együtt újabb kockázatokat is jelentenek.
Nyilas Orsolya, a Vodafone kommunikációs igazgatója ugyanakkor a szülői odafigyelés mellett a szolgáltatók felelősségéről is szólt. Mint mondta, cégük minden lehetséges eszközzel támogatja a szülőket abban, hogy gyermekeiket a digitális technológia biztonságos használatára ösztönözzék.
"Az egyszervolt.hu és a Vodafone Magyarország közös programjában, a folyamatosan frissülő Digitális szülő rovatban bemutatjuk a szülőknek, hogy miképp segítsék gyermekeiket tudatos, felelősségteljes internet és mobiltelefon használóvá válni" - mondta.
Bernschütz Mária generációkutató szerint a gyorsütemű technológiai fejlődés nemcsak a gyermekeiket megóvni kívánó szülőket állítja újabb kihívások elé, "de pár éven belül drámaian megváltoztatja mind az oktatást, mind a munkaerőpiacot".
A változásra már nem is kell sokat várni, a napokban adták át ugyanis az ország első háromdimenziós technológiával felszerelt tantermét Szombathelyen, a Paragvári utcai Általános Iskolában. Az új eszközök segítségével a gyerekek 3D-s virtuális térben fedezhetik fel a természet- és művészettudományok vagy a történelem világát.
A speciális monitorok és a mindössze 29 éves feltaláló, Rátai Dániel által fejlesztett Leonardo-program szó szerint új dimenziókat nyit meg az oktatás területén, a gyerekek egy teljesen új, élményteli módszerrel sajátíthatják el a tananyagot.