Kétszáz ember részvételétel tartotta meg szombat délután negyedszerre az Üres Lakások Menetét A Város Mindenkié csoport. Így hívták fel a figyelmet a hajléktalan és lakhatási szegénységben élő emberek gondjainak megoldására, egyúttal követelték az üresen álló lakások szociális célú hasznosítását.
A nagy rendőri készültség mellett megtartott menetben négy üres házhoz kötődő állomáson beszéltek a hajléktalanok nehézségeiről. Fekete-Nagy Miklós, a hajléktalanszállón uralkodó viszonyokról és a kitörés lehetetlenségéről szólt, míg Hajas Gábor, aki hajléktalansága mellett látássérült, a fogyatékos emberek lakhatási lehetőségeinek hiányáról számolt be.
Erdőhegyi Márta saját történetén keresztül mutatta be a fiatalok lakáshoz jutásának gondjait. „Régóta magamat tartom el, de a lakhatásom máig nem biztosított. Jelenleg munka nélkül vagyok, és egyáltalán nem biztos, hogy szívességből maradhatok a jelenlegi szobámban. Nem tudom mi lesz, ha nem tudok beszállni a költségekbe. Be kell látnom: nem sok esélyem van a jelenlegi körülmények között egy saját lakásra.”
A menet végén Csuhai Ágnes személyes tapasztalatairól beszélt, arról, hogy milyen különleges lehetőség, ha valaki szállóról lakásba tud kerülni: „A szállóról kerültem a kőbányai Lélekprogramba. Itt laktam egy évig. Először mesének tűnt az, hogy ha dolgozom és spórolok, hozzájuthatok a közösségi életből egy szociális bérlakáshoz.
Ezt akkor hittem el, amikor elérkezett az idő és ténylegesen megkaptam egy felújított 24 négyzetméteres lakást, és beköltözhettem.” A meneten többek között részt vett a Migszol Csoport is, amely a menekültek és migránsok lakhatási gondjaira hívta fel a figyelmet, a Bennfentes Kívülállók Közkórus, amely lakhatási témájú dalokkal szórakoztatták a közönséget, valamint a Rhythms of Resistance dobos csoport.
Este az AVM és száz szimpatizáns elfoglalt egy csaknem húsz éve üresen álló épületet, a VI. kerületi Benczúr utca 4. szám alatt. Mint Udvarhelyi Tessza aktivista lapunknak elmondta: nagyjából este nyolcig tartózkodtak az épületben, amely korábban a fővárosi önkormányzat, jelenleg pedig egy offshore cég tulajdonában van. A házban Lakatosné Jutka, az AVM aktivistája így fogalmazott:
„Önkormányzati lakások ezrei állnak üresen, miközben emberek tömegesen veszítik el a lakhatásukat. Erre a kormány és a főváros rendészeti eszközökkel és tömegszállók kialakításával válaszol, és a hajléktalan embereket hibáztatja, ahelyett hogy hosszú távú lakáspolitikai intézkedéseket hoznának. Itt korábban kórház állt, most Virgin-szigeteken bejegyzett offshore cég a tulajdonos, és csaknem húsz éve üresen áll. Ennyire nincs szükségünk kórházakra, vagy esetleg anyaotthonokra?”
A házfoglalók molinót lógattak ki a ház ablakán, amelyen ez áll: „Foglaljatok helyet!”. A helyszínen megjelent a terézvárosi alpolgármester, Óvári Gyula, a kerületi aljegyző és a rendőrség: arról próbálták meggyőzni a foglalókat, hogy hagyják el a területet, mert a ház életveszélyes. Hivatkozási alapjuk egy három nappal ezelőtt dátumozott hatósági szakvélemény volt, amely a házat életveszélyesnek nyilvánította. A tűzoltóság is kint járt, de ők a közvetlen veszélyt nem erősítették meg.
A házfoglalás után ötven részvevő a Városháza elé vonult, ahol Tarlós Istvánnak és az összes főpolgármester-jelöltnek azt az üzenetet hagyták egy hatalmas borítékon: „Rossz megoldás eladás, jó megoldás bérlakás”.