Az állami mamutcég felállítása már többször szóba került, mint a rezsicsökentés folytatásának letéteményese, a nonprofit működés mintaképe, de csak a tervezés szintjén, Lázár bejelentése azonban azt mutatja, hogy előrelépés történt. A nemzeti jelzővel illetett közműszolgáltató működésének célja alapvetően nem a profit elérése lesz, hanem hogy biztonságos és olcsó szolgáltatást nyújtson - hangsúlyozta a politikus.
A múlt héten szerdán Rogán Antal Fidesz frakcióvezető az InfoRádió műsorában hozta szóba az állami közműszolgáltatókat, ugyanis ő két cégről beszélt. Valószínű, hogy a Lázár által is említett területeken kívül a víz-, csatornaszolgálatás, a szemétszállítás, valamint a kéményseprés kerülhet a második cégbe. Ezek a társaságok egyetemes közszolgáltatóként jönnének létre Rogán közlése alapján, azaz bárki választhatja. Így tulajdonképpen a meglévő szolgáltatók új társat kapnak. Az áramszolgáltatók közül a lakossági piacon az Elmű, az ÉMÁSZ, az EDF Démász valamint az E-ON van jelen, míg a gázpiacon az E.ON, a GDF SUEZ, a Főgáz és a Tigáz szolgáltat.
E társaságok tavalyi gazdálkodási eredményeiből az látszik, hogy ha a kormány ragaszkodik a nonprofit működéshez, akkor igencsak milliárdokkal kell később megtámogatni az újdonsült állami cégeket. A 2013-as beszámolók alapján ugyanis az egyetemes gázszolgáltatás során csak a GDF SUEZ-nek sikerült - igaz csekély - pozitív eredményt felmutatnia. Az E.ON "mínusz-nullás" eredményt hozott ki, míg a Főgáz és a Tigáz több milliárdos, illetve tízmilliárdos veszteséget könyvelt el az egyetemes szolgáltatói tevékenysége körében -állapítja meg a Portfolio.hu elemzése.
A villamos-energia egyetemes szolgáltatásában még ennél is kedvezőtlenebbek az eredmények. Az elmúlt három évben egyetlenegy áramszolgáltató sem tudott pozitív üzleti eredményt elérni, a veszteségek minden cégnél, minden évben milliárdos nagyságúak voltak.