Az I. világháború;I. világháború;

- Verdun eleste előtt

A németek komoly sikerei - Verdun első erődje elesett - Tőzsdekörök szerint a nyugati hadsereg végleges győzelme nemsokára bekövetkezik

A legutóbbi harctéri jelentés a németek komoly sikerét hozza hírül. Elesnek Verdun erődjei, a negyvenkettes ágyúk, úgy látszik, eredményesen ostromolták a franciák nagyszerű erődítéseit. A háború kitörése óta ostromolják a németek Verdunt, amelynek bevétele óriási fontosságú haditény volna. Most, hogy az első záróerődöket leterítették az ostromló mozsarak, a Verdun körül operáló seregek is abba a helyzetbe jutottak, hogy átkelhettek a Maas-folyó túlsó partjára. Ennek az átkelésnek igen nagy stratégiai jelentősége van és ebben a pillanatban a nagy harcvonalnak máris Verdun és Reims a legfontosabb pontjai. A németek előnyomulását és ostromló tüzét most már nem bírhatja sokáig föltartóztatni Verdun, amelynek előreláthatóan egészen el kell esnie a közeli napokban. Ha pedig Verdun is a németek kezébe kerül, akkor már csak Belfort állhat az útjában a német, seregek egyik részének, ez is csak ideig-óráig, de szinte elképzelhetetlen, hogy ezek után jelentékenyebb ideig föl lehessen tartóztatni a német hadakat. Az első verduni erőd elestének jelentőségét kellően értékelte a berlini börze is, ahol nagyon kedvező benyomást tett a német támadásnak ez az örvendetes eredménye

A hadjárat hírei: Verdun első erődje elesett

(Berlin, szeptember 26. — Wolff-ügynökség.) A nagy főhadiszállás jelenti 25-én este: A hadművelet folytatása szélső jobbszárnyunkon újabb ütközetre vezetett, amelyek még eldöntetlenek. A középen, eltekintve mindkét félnek egyes támadásaitól, ma semmi nem történt. A Verdimtől délre levő első záróerőd, Camp des Romains, St. Michel mellett elesett. A „von der Taan" bajor ezred tűzte ki az erődre a német lobogót. Csapataink itt átkeltek a Maasen. Egyébként sem nyugaton, sem keleten nincs változás.

Végleges győzelem előtt

(Berlin, szeptember 26. — „M. T. I.") A Verduntől délre levő záróerőd elestének híre tőzsdekörökben azt a reményt kelti, hogy nyugati hadseregünk végleges győzelme nemsokára bekövetkezik. A tőzsdelátogatók hangulatát kellemesen érintette ez a körülmény. Több bankjegy árfolyamait jegyezték. Kisebb és közép orosz bankjegyek iránt is mutatkozott látszólagos érdeklődés.

Népszava 1914. szeptember 27.

Az utólagos bölcsesség: egzakt tudomány – tartja mondás és valóban, ha régi korok reményeit, tévedéseit, jóslatait olvassuk vissza, hajlamosak vagyunk lenézni, megmosolyogni vagy akár megdöbbenni azon, hogy eleink, apáink és nagyapáink utólag milyen optimistának, pesszimistának vagy éppen naivnak tűnnek a történelemnek abban az epizódjában, ami nekik osztályrészül jutott.