Nehéz időszakban veszi át Kopacz a kormányrudat, három választás közeleg, instabil a helyzet Lengyelország keleti határánál, mondta a beiktatáskor Komorowski, aki az új kabinet egyik fő feladatának az euró bevetésének előkészítését tartja. Ewa Kopacz azt ígérte, hatékony és keményen dolgozó kormánya lesz Lengyelországnak.
A legnagyobb meglepetés, hogy hét év után kimaradt a kabinetből Radoslaw Sikorski, nyilván a lehallgatási ügyben nyilvánosságra került megjegyzései miatt. Noha az államfő megpróbált szót emelni az érdekében, mondván, ilyen válságos időszakban folytonosságra lenne szükség a külpolitikában, a tárca irányítását Kopacz végül fő vetélytársára, Grzegorz Schetynára bízta. A volt belügyminiszter, Tusk korábbi helyettese az elmúlt években a szejm külügyi bizottságát vezette.
A Polgári Platform belső ellenzéke "erős emberének" tartják, s Tusk brüsszeli megválasztását követően már be is jelentkezett a PO elnöki tisztségére. (Eddig a miniszterelnöki és a pártelnöki poszt egy kézben volt.) Sikorski fájdalomdíjként Kopacz utóda lesz a házelnöki poszton. A folytonosság jegyében az új miniszterelnök-asszony megtartotta az eddigi védelmi minisztert, Tomasz Siemoniak méginkább megerősödik, mivel ő lesz Kopacz helyettese.
A korábbi három helyett öt női minisztere lett az új varsói kormánynak. Nőt állított Kopacz a belügyi tárca élére, s talán ez a legvitatottabb kinevezése. Teresa Piotrowska eddig a PO képviselőjeként inkább Bydgoszcz helyi ügyeire koncentrált, nem állt az országos politika élvonalában. Kopacz október elején ismerteti kormánya programját, a kabinetről bizalmi szavazás dönt a szejmben. Friss CBOS-felmérés szerint 46 százalék jó döntésnek ítélte Ewa Kopacz kormányfői kinevezését, 31 százalék rossznak.