Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss adatai szerint már több mint 2600 ember veszítette életét az idei Ebola-járványban. Nyugat-Afrikában már meghaladta az 5300-at a fertőzöttek száma. Csak a múlt héten 700 új esetet jelentettek. Csütörtök éjféltől három napos kijárási tilalom lépett életbe Sierra Leonéban. A három napos lezárástól azt várják, hogy legalább lassítja a járvány terjedését.
*
Málta csütörtökön megtiltotta egy Guineából Ukrajnába tartó hajó kikötését. Az MV Western Copenhagen nevű vízijármű kapitánya segítséget kért, mivel egy fülöp-szigeteki utasuk megbetegedett. Joseph Muscat máltai kormányfő "morálisan és jogilag is rendbenlevőnek" nevezte hazája döntését. A máltai hatóságok attól tartottak, hogy - mivel a tünetek erre utaltak - hozzájuk is behurcolhatják a gyógyíthatatlan fertőzést. Az elutasított hajó jobb híján Szicília felé vette az irányt.
*
Guineában eltűnt egészségügyi csapat utáni kutatás során csütörtök estére nyolc holttest került elő. A vizsgálatok szerint a 5 orvost és 3 újságírót gyilkoltak meg. Az okokról egyelőre sejtések vannak csak: a térségben sokan nem bíznak az egészségügyi dolgozókban, és nem hajlandóak együttműködni a hatóságokkal attól tartva, hogy a vizsgálatuk vezethet biztos halálhoz. A múlt hónapban lázadások is kitörtek az országban, mert elterjedt az a pletyka, hogy valójában az orvosok fertőzik meg az embereket.
*
Miközben az ebola folytatja a mészárlást Közép-Afrikában, újabb módszer fertőz a kétségbeesett betegek körében: egyre többen vásárolják meg a feketepiacon megjelenő, túlélőktől származó vért, mert azt hiszik, hogy attól meggyógyulnak. Az ellenőrizetlen vér ugyanakkor HIV-fertőzést és egyéb súlyos bajokat hordozhat magában - írja az atv.hu. Van ugyanis egy módszer, a túlélőktől származó rehabilitációs szérumnak tekintett vér átömlesztése, ami ugyan még nem bizonyított, de segíthet az Ebola legyőzésében. Ez logikus is lehet, hiszen a túlélők vére olyan antitesteket tartalmazhat, amelyek már leküzdötték a halálos kórt.