értékelő beszéd;Francois Hollande;

Fotó: Chris Jackson/Getty Images

- Reflektor - Ígéretek híján

A külpolitikába menekült Francois Hollande – állapították meg francia lapok a köztársasági elnök hosszú, az ország helyzetét értékelő beszéde után. Előadása retorikai és stilisztikai szempontból is eltért a korábbiaktól. Sokkal személyesebb hangnemet ütött meg. Míg korábban szinte pénzügyminiszterként szólalt meg, például az év elején, amikor a „felelősség paktumának” pontjait ecsetelte hallgatóságának, ezúttal drámai képet festett a világ jelenlegi állapotáról külön kitérve a nemzetközi konfliktusokra, a kelet-ukrajnai, a közel-keleti, s természetesen a szíriai-, iraki válságra.

Hollande felismerte, nem jó stratégia gazdasági fellendülést ígérgetni, mert jelenleg Franciaország sorsa nem saját kezében van. Magas államadóssága miatt gazdasága sérülékeny, s túlságosan is a nemzetközi folyamatoktól függ. Manuel Valls miniszterelnök a parlamentben megtartott keddi bizalmi szavazás előtt is Németországot korholta, amely szerinte túl keveset tesz az európai növekedés fellendítéséért. A „német kártya” ezúttal is előkerült, igaz, más kontextusban, Hollande mintaként emlegette Gerhard Schröder reformjait. Ugyanakkor megemlítette, „ne várják tőlünk azt, hogy öt év alatt hajtjuk végre mindazt, ami a németeknek tíz év alatt sikerült”.

A francia elnök gondoskodott arról, hogy a világ hírügynökségei a skót függetlenségi népszavazás árnyékában is sokat foglalkozzanak sajtóértekezletével azzal a bejelentésével, hogy hazája közvetlenül is részt vesz az Iszlám Állam (IS) állásai elleni légicsapásokban. Ennél több konkrétum nem hangzott el, s aki jelentős gazdasági beruházások bejelentését remélte, annak csalódnia kellett. A francia elnök ezúttal csak annyit ígért, amennyit teljesíteni is tud. Valószínűtlen persze, hogy beszéde bármiféle befolyást gyakoroljon vasárnapi szenátusi választás első fordulójára, amelyen félő, hogy folytatódik a szocialisták pokoljárása, s Le Penék előretörése.

Nem támogatja Székelyföld területi autonómiáját Victor Ponta román szociáldemokrata miniszterelnök, aki pénteken újságírói kérdésre válaszolva fejtette ki álláspontját. Az Adevarul című napilap honlapján élőben közvetített interjúban Ponta elmondta: a tervezet kezdeményezői is tudják, sem a Szociáldemokrata Párt (PSD), sem a többi román párt nem támogatja a tervezetet. Úgy vélte, annak bemutatása része a romániai elnökválasztási kampánynak.