A strasbourgi emberi jogi bíróság szerint a magyar állam megsértette azoknak az LMP-s, illetve Együtt-PM-s országgyűlési képviselőknek a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, akiket 2013-ban az Országgyűlés megbírságolt az általuk a parlament üléstermében feltartott, különböző témájú, tiltakozásukat kifejező molinók miatt. A testület ezért a képviselőkre kiszabott pénzbírságok visszatérítésén és a perköltségek megtérítésén felül fejenként további 3000 eurós kártérítést ítélt meg a politikusoknak. A Kövér László házelnök által kiszabott (az Országgyűlés elnöke tesz javaslatot a büntetés mértékére, és a Ház dönt róla) bírságok és a kártérítések összesen 34 120 eurót, 10,7 millió forintot tesznek ki. A felperesek eredetileg fejenként 20 ezer eurót követeltek a visszatérítésen kívül, az érintett politikusok közül eddig az Együtt-PM-es Szabó Rebeka és Karácsony Gergely jelezte, hogy jótékony célokra ajánlja fel a kártérítést. Karácsony a döntést precedensértékűnek nevezte, amely szerinte világossá tette, hogy ami "a Kövér László-i parlamentben normális, az Európából nézve elfogadhatatlan, putyini típusú álparlamentarizmus".
A strasbourgi ítélet három 2013-as esetre vonatkozott. Tavaly május 13-án Kövér László az Együtt-PM-es Karácsony Gergelyre és Szilágyi Péterre 50 ezer, illetve 185 ezer forint pénzbírságot szabott ki, mert a két képviselő április 30-án egy "Loptok, csaltok, hazudtok!" feliratú táblát vitt az ülésterembe a trafikpályázatok és az információszabadságról szóló törvény módosítása elleni tiltakozásul. A trafiktörvény módosításának május 21-i zárószavazása után Dorosz Dávid és Szabó Rebeka "Itt Nemzeti Dohánymaffia működik" feliratú táblát vitt az ülésterem közepére, amiért az Országgyűlés 70-70 ezer forintos büntetést szabott ki rájuk.
Az LMP-s képviselőkre vonatkozó eset június 21-én történt, a földtörvény zárószavazásakor. Lengyel Szilvia, Osztolykán Ágnes és Szél Bernadett "Most árulják el a gazdákat! A Fidesz-maffia jobban teljesít" feliratú transzparenst emelt fel a szavazás idején, majd Szél Bernadett földet tartalmazó, aranyszínű fatalicskát tett Orbán Viktor miniszterelnök asztalára. A politikusokat tiszteletdíjuk harmadának megvonásával büntették: Osztolykán Ágnestől 154 600 forintot, míg a másik két képviselőtől 131-131 ezer forintot vontak le.
Lapunk kérdésre, hogy a strasbourgi döntés ismeretében várhatóak-e az LMP részéről hasonló akciók, a párt társelnöke, Szél Bernadett elmondta, amennyiben olyan, az ország hosszútávú jövőjét befolyásoló, fontos törvényekről szavaz az Országgyűlés, mint például a paksi bővítés, illetve a földtörvény, továbbra is megtörténhet házelnök által szankcionált üléstermi véleménynyilvánítás. A politikus hangsúlyozta, nem mindennaposak az ilyen akciók, de azt látni kell, hogy a Kövér által büntetett cselekedetekkel - amelyekkel kapcsolatban a strasbourgi ítélet született - nem zavarták meg az ülést azzal, hogy a napirendi munka, illetve a zárószavazások alatt tartották fel molinóikat. Szél Bernadett viszont elismerte: amikor a paksi bővítés jóváhagyásáról szóló parlamenti szavazáson szirénákkal tiltakoztak, valóban megzavarták az ülést, ezért elfogadták a házelnök fejenként 50 ezer forintos büntetését és nem is fordultak miatta Strasbourghoz.
Kövér László tudomásul vette a bíróság döntését, de az Országgyűlés Sajtóirodája szerint az országgyűlési törvénynek a májusi alakuló ülés után hatályba lépett módosítása már orvosolta a strasbourgi határozatban kifogásoltakat, "hiszen megfelelő jogorvoslati rendszert biztosított arra az esetre, ha valamely képviselő tiszteletdíját csökkentik".