Napi kérdés;Európai Unió;Skócia;Egyesült Királyság;kiválás;

Kovács László

- Kovács László, volt EU-biztos

Milyen európai következményei lennének, ha a skótok nemmel szavaznának?

Skócia kiválásának a kedvezőtlen hatásai szinte felmérhetetlenek. Az azonban biztos, hogy a kilépésnek lényegében senki nem lenne nyertese, annál több viszont a vesztese. A többszáz éves államisággal rendelkező Egyesült Királyság a világ egyik igen befolyásos országa, a szakadás után csökkenne gazdasági és politikai súlya.

Skóciát nemzetközi határ választaná el az államszövetség több részétől. A skótok elveszítenék mindazt az előnyt, amit Nagy-Britannia polgáraiként élveztek. A brit útlevelet, a közös pénzt, a fontot, a bankrendszert. Elveszítenék tagságukat egy sor nemzetközi szervezetben, így az Európai Unióban és a NATO-ban is.

Mindezt egy populista, nacionalista jelszavakkal fellépő politikai mozgalom ambíciói miatt. Megnőne az esélye annak, hogy az Egyesült Királyság megmaradt része kilépne az Európai Unióból. Ez az EU súlyát is csökkentené. Más európai országokban is erősödhetnek a meglévő kiválási törekvések.

Keményen bírálja az Orbán-kormány szociális politikáját a Bertelsmann Alapítvány Európa szociális helyzetéről szóló tanulmánya. A jelentés megállapítja, hogy Magyarországon az elmúlt években nőtt a szociális igazságtalanság, s e tekintetben Magyarország az Európai unió egyik legrosszabb tanulója a válság által keményen sújtott mediterrán országok mellett.