Zöldzóna;Greenpeace;elektronikus hulladék;

Fotó: Greenpeace.org

- Belefulladunk az elektronikus hulladékokba

A Greenpeace legfrissebb jelentése szerint a Föld több mint 7 milliárd lakosa évente, fejenként 7 kg. elektromos és elektronikus eszközökből származó veszélyes hulladékot termel. A következő években ez elérheti a 65.4 millió tonnát, ami egyenlő 200 olyan felhőkarcolóval, mint az Empire State Building vagy 11 Kheopsz-piramissal.

A problémát súlyosbítja, hogy sokan felelőtlenül a természetben hagyják el használt eszközeiket.

A környezetvédő szervezet azonban nem látja a helyzetet reménytelennek, mivel növekszik a kereslet a zöldebb, tartósabb eszközök iránt és az ipar kezdi bizonyítani, hogy meg tud felelni ezeknek a várakozásoknak.

„Amikor a vállalatok tudásukat az innovatív szellemiséggel párosítják‚ jöhet olyan változás, amely növeli a hatékonyságot és a veszélyes anyagok reciklálási lehetőségeit” - olvasható a jelentésben.

De a lehetőség és a valóság még messze áll egymástól. A problémákat nagy részben az is okozza, hogy nagy mennyiségű, környezetszennyező forrásokból származó energiát használnak fel, főként Ázsiában ezeknek a veszélyes hulladékoknak a megsemmisítésére, ami számos esetben illegálisan történik.

A megoldás - javasolja a jelentés - a telefonok, komputerek, televíziók és egyéb háztartási gépek egész gyártási ciklusának átgondolása lenne olyan módon, hogy csökkenjen a fogyasztásuk és növekedjen a felhasznált anyagok reciklálása.

 

A Hír TV után a Magyar Nemzetnél is jelentős költségtakarékossági intézkedéseket vezetnek be - számolt be a Népszabadság. A lap információi szerint megszüntették a lap brüsszeli tudósítói posztját, az eddigi tudósító, Lovas István várhatóan ezentúl is publikál a lapban, de már nem állandó munkatársként. A Magyar Nemzet szerkesztőségében hétfőn bejelentették, hogy csaknem harminc újságírótól válnak meg.