eladási ár;jótállás;

- Kibővül a kötelező jótállás köre

Tízezer forintos eladási ár a jótállás kritériuma - az erről szóló kormányrendelet mától hatályos. A jótállási kötelezettséggel járó tartós fogyasztási cikkekről eddig egy 2005-ben készített lista tájékoztatott.

Ebben a háztartási gépek többsége értékhatár nélkül szerepelt, most viszont ezeknél is feltétel lesz a 10 ezer forintos eladási ár. Ebbe a körbe tartoznak például a hűtők, a mosó- és mosogatógépek, a porszívók, a varrógépek, valamint a villanybojlerek is. Új termék a listán a 10 ezer forintnál drágább napszemüveg, az elektromos kerékpár, és -roller, a quad, továbbá a motoros vízi jármű is. Felkerültek a listára - a szintén 10 ezer forintnál drágább - gyermekgondozási cikkek, mint például a gyermekfigyelő berendezés, de ide tartozik a hinta és a csúszda is. Jótállás jár ezután a lőfegyverre, a sportszerre, továbbá az elektromos szépségápolási eszközre is. (Az egyedüli termék, amelynél 50 ezer forint eladási ár a jótállási értékhatár, a nemes- vagy félnemes szőrméből készült ruházati termék.)

A fogyasztási cikkekre továbbra is egy év jótállás jár. A jótállás lényege, hogy a gyártónak, illetve a kereskedőnek kell bizonyítania azt, hogy a vásárló nem rendeltetésszerűen használta a terméket. Ezzel szemben áll a szavatosság: ennél a vevőnek kell bizonyítania azt, hogy a hiba már a vásárláskor is "bent volt" a termékben. A forgalmazó továbbra is előírhatja a vevőnek, hogy a vásárolt eszközt szakember helyezze üzembe, de az nem róhat aránytalan terhet a fogyasztóra.

Tüntetnek ma a hortobágyi gazdák a Parlamentnél, mert nem bérelhetik tovább eddig használt legelőiket. A Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) pályázatán ugyanis sok állattartó - szerintük igazságtalanul - egyetlen négyzetmétert sem nyert. Aggódhatnak a nemzeti parkok is, mert jövőre őket is hátrányosan érinti, hogy a kormányzat elvonja az 1200 hektár fölötti mezőgazdasági területek után járó uniós közvetlen területalapú támogatást.