kivégzés;David Cameron;dzsihádisták;Iszlám Állam;David Haines;

Az interneten tették közzé Haines kivégzésének felvételeit FORRÁS: FACEBOOK

- Barbár iszlamisták

Lefejezte brit túszát az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet. A 44 éves brit David Haines kivégzését mutató képsorok hétvégén jelentek meg az interneten. A szélsőságes dzsihadisták így álltak bosszút a brit kormányon, amely szintén részt vesz az Egyesült Államok IS elleni koalíciójában.

A felvételen elhangzó szöveg szerint a britek „megfizetik” David Cameron kormányfő azon ígéretét, amely szerint segítenek az Iszlám Állam ellen harcoló kurd pesmerga harcosok felfegyverzésében. A videó végén egy másik brit túszt, Alan Henninget mutatták, s a maszkot viselő tettes azt közölte, ő is így végzi, ha Cameron folytatja a harcot az Iszlám Állam ellen.

A miniszterelnök a biztonsági kabinet ülése után „a gonosz akciójának” nevezte a történteket. Kifejtette, mindent elkövetnek azért, hogy megbüntessék a tetteseket. Barack Obama is elítélte a „barbár gyilkosságot”, s hozzátette, vállvetve folytatják a britekkel a szélsőségesek elleni hadjáratot. Mint mondta, a több tucatnyi országot magában foglaló szövetség "megsemmisíti" az Iszlám Államot.

Haines egyik munkatársa azt közölte, nem érdemelte meg barátja sorsát, hiszen azért utazott a válságövezetekbe, hogy az embereknek segítsen. Feltételezések szerint a felvételen ugyanaz a brit férfi látható, aki a két amerikai újságíró meggyilkolásán is feltűnt. Haines 2013-ban érkezett Szíriába azzal a céllal, hogy koordinálja a rászorulóknak szánt segélyek célba juttatását. Az év márciusában rabolták el.

Keményen bírálták az amerikai kormányzatot az Iszlám Állam állam által meggyilkolt újságíró, James Foley szülei. Édesanyja Diane Foley a CNN-nek adott interjújában annak a véleményének adott hangot, hogy Washington számára csak „bosszúságot” okozott az egész ügy. Kifejtette, fia kiszabadítása nem volt stratégiai fontosságú a kormányzat számára.

A családot többször is jogi lépésekkel fenyegették meg arra az esetre, ha megpróbálnák összeszedni a kiszabadításért követelt pénzt. Azt is közölték a szülőkkel, hogy fogolycserére sem hajlandóak Foley kiszabadítása érdekében.

Az interjúban azt is elmondták, fiuk az utolsó pillanatig bízott abban, hogy a kormányzat segíteni fogja kiszabadítását, ám „hiányzott a koordináció, a kommunikáció” – hangsúlyozta. Hozzátette, a családnak egyedül kell megbirkóznia a fájdalommal. Az amerikai kormányzat azt állította, számukra prioritás volt az újságíró kiszabadítása, s minden tőlük telhetőt megtettek ezért. Cáfolták azt is, hogy jogi lépésekkel fenyegették volna meg a családot.

John Kerry amerikai külügyminiszter, aki hétvégén Kairóban tárgyalt az iszlamistákkal szembeni fellépésről, megdöbbenését fejezte ki az elhangzott vádak kapcsán. Josh Earnest fehérházi szóvivő azt közölte, az Egyesült Államok azért nem fizet váltságdíjat a túszokért, mert ezzel másokat „még nagyobb veszélybe sodornának”. Kerry szót ejtett arról is, ha Szíriában is támadják az IS állásait, az akcióról nem értesítik előre a damaszkuszi kormányzatot.

A 40 éves Foleyt 2012 novemberében rabolták el Szíria északi részén. Augusztusban tették fel az internetre lefejezésének felvételeit. Közben egy másik amerikai újságírót, Steven Sotloffot is megölték az IS terroristái. A Fehér Ház szóvivője hétvégén első ízben fogalmazott úgy, hogy háború zajlik az Iszlám Állam ellen. Kifejtette, ugyanolyan háborúról van szó, mint amilyet „az al-Kaida ellen folytattunk szövetségeseinkkel”.

Az amerikai Központi Parancsnokság (Centcom) eddig összesen 156 légicsapást rendelt el azóta, hogy Barack Obama augusztus 8-án bejelentette, bombázni fogják az iszlamisták állásait.

Bár az iraki és a szíriai háború egyelőre távolinak tűnik, s az Iszlám Állam (IS) terrorcsoportja közvetlen veszélyt nem jelent Európára, a nyugati országokból a közel-keleti hadszíntérre utazó, majd hazatérő dzsihadisták mind komolyabban fenyegethetik az adott ország társadalmát. Britek, franciák, belgák, németek százai-ezrei csatlakoztak az iszlám szélsőségesekhez, némelyek csak amiatt, mert vonzónak találták a szélsőséges iszlamisták "vadnyugatira" emlékeztető életstílusát. A németországi Wuppertalban a "saría-rendőrség" tagjai járőröztek az utcákon. A képsorok heves reakciókat váltottak ki az országban.