Műsormagazin;függetlenség;Skócia;

Fotó: Matt Cardy, Gettyimages.

- Skócia: fordult a kocka?

Változni látszik a közhangulat Skóciában, a londoni politikai elit összehangolt kampánykörútja nyomán ismét a tartomány elszakadásának ellenzői kerültek többségbe. Legalábbis ezt mutatja a YouGov friss felmérése. A Times és a Sun számára készült közvéleménykutatás szerint kevesebb mint egy héttel a függetlenségi népszavazás előtt 52 százalék a maradásra voksolna, s csak 48 százalék támogatná Skócia kiválását.

Egy múlt hétvégi felmérés után pánikban tört ki London, mivel akkor - szintén a YouGov adatai szerint - első ízben az elszakadás pártfogói kerültek többségbe: 51 százalék akart önálló Skóciát, s csak 49 százalék kívánt az Egyesült Királyságban maradni. Azóta a brit kormány és ellenzék is összefogott, hogy meggyőzzék a skótokat arról, jobban járnak, ha maradnak. Még Nigel Farage, az UKIP vezére is aggódik, s a Buckingham Palota elhatárolódó nyilatkozata ellenére tegnap ismét II. Erzsébet királynő közbeavatkozását sürgette.

Alex Salmond skót első miniszter személyes támogatottsága is visszaesett az elmúlt napokban, 42-ről 38 százalékra. Salmond Londont korholta azért, mert az RSB bank bejelentette, ha Skócia függetlenné válik, átteszi a székhelyét Nagy-Britanniába. A legnagyobb pénzintézetek és cégek többsége is így nyilatkozott: a Lloyds, a TSB, a Clydesdale, a Tesco Bank és az Aegon is hátat fordítana az elváló Skóciának, ha az igenek győznének szeptember 18-án. Sőt, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szóvivője is figyelmeztetett tegnapi sajtóértekezletén, pénzpiaci viharokra lehet számítani, ha a skótok elszakadnak Nagy-Britanniától.

Már Thüringia tartomány miniszterelnökének látja magát Bodo Ramelow. Az egységes Németország történetében első ízben fordulna elő, hogy balpárti politikus kerüljön egy tartományi kormányzat élére. A ZDF tegnapi felmérése szerint Ramelownak minden esélye meg is van erre. A CDU ugyan a vasárnapi tartományi választás nagy esélyese: 36 százalékkal áll az élen, a Balpárt a második 26 százalékkal. A szociáldemokraták 16, az euroszkeptikus Alternatíva (Afd) 8, Zöldek 5,5 százalékot szerezhetnek.