Összesen 66 ezer jelölt kért ajánlóívet az őszi önkormányzati választásra és a tegnap délelőtti adatok szerint 51 ezer jelöltet jelentettek be, illetve 58 ezer indulót vettek már nyilvántartásba. Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke elmondta, a különbség abból adódik, hogy egy jelöltet több poszton is nyilvántartásba vehetnek, valaki egyszerre lehet egyéni és listás induló, esetleg polgármesterjelölt is. A nagyobb településeken többen versengenek a posztokért, a Tolna megyei Aparhanton és a Vas megyei Tanakajon azonban érdeklődés hiányában elmarad a polgármester-választás.
A Pest megyei Tápióságon viszont tizenhárom polgármesterjelölt verseng majd és szintén "rekorder" a Békés megyei Mezőkovácsháza, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunmadaras, mindkét településen 45-45 jelölt indulna a képviselőségért. Pálffy Ilona szerint ezeken a településeken három A4-es méretű szavazólapra fognak csak felférni a jelöltek. A Békés megyei Sarkad egyik egyéni választókerületében a jelenlegi adatok szerint 12-en indulnak a választáson.
Budapesten sincs hiány jelöltekben. A főpolgármesteri posztért legalább öten versengenek; a fideszes Tarlós István kihívója lesz a baloldali pártok közös jelöltje, Falus Ferenc, az LMP-s Csárdi Antal, a jobbikos Staudt Gábor és Magyar György ügyvéd is, aki függetlenként indul. Budapesten a kormánypártok, az MSZP, a DK, az Együtt-PM, a Jobbik, az LMP és a Liberálisok állíthatnak kompenzációs listát, így ezek a szervezetek osztoznak a 33 fős közgyűlésben elnyerhető 9 helyen. Négy éve ezt a 33 helyet pártlistáról lehetett elnyerni, amelyre a polgárok közvetlenül szavazhattak, a Fidesz azonban szinte az utolsó percben a saját érdekei szerint megváltoztatta a törvényt. Miután Budapesten most csak azok a pártok állíthattak listát, amelyek legalább 12 kerületben indítanak polgármesterjelöltet, így a baloldaliak több kerületben egymás ellen is indulnak.
- Összesen 545 településen maradhat el a nemzetiségi választás
- A Pest megyei Tápióságon indulna a legtöbb, 13 polgármesterjelölt
- Elmarad a képviselő-választás a Baranya megyei Kishajmáson és a Vas megyei Tanakajdon
- Az MSZP-DK jelöltjeként indul Kupper Róbert Újbudán, ahol fia a kerület fideszes alpolgármestere. Veje, Jankó István a Fidesz színeiben indul a kerületben.
Falus már meghirdette a programját, Tarlós azonban még adós ezzel. A jelenlegi polgármester eddig csupán baloldali ellenfele elképzeléseit bírálta. Az Együtt-PM jelöltje, akit az MSZP, illetve a DK is támogat, tegnap az ATV Start című műsorában arról beszélt, ha bizalmat kap a választóktól, a bezárt üzlethelyiségek olcsó bérbeadásával fogja segíteni a fővárosban a munkahelyteremtést, ezzel is javítva a város képét, és persze az emberek közérzetét.
Az Együtt-PM-nek Budapest minden kerületében és az ország minden megyei jogú városában van jelöltje, a megyék többségében pedig önálló listát állít. A szövetség büszke arra, hogy másfél éves és jelen van az egész országban, beleértve a vidéki nagyvárosokat is. Aktivistáik két hét alatt csaknem 30 ezer aláírást gyűjtöttek össze és a főváros 12 kerületében önálló polgármesterjelöltet indítanak. Juhász Péter, a szövetség V. kerületi polgármesterjelöltje, aki vitára hívta kormánypárti ellenfelét, Szentgyörgyvölgyi Pétert, ma mutatja be programját és szakértői csapatát.
Óbudán, ahol a baloldal a nyáron nagy csatát vívott az önkormányzati helyekért több körzetben nem vették nyilvántartásba a DK jelöltjét. A 15. választókerületben ráadásul közös támogatással indult volna a párt politikusa, így ezen a helyen várhatóan nem lesz baloldali jelölt. Vadai Ágnes, a DK alelnöke tegnap közölte, hogy jogorvoslattal élnek ott, ahol nem sikerült jelöltet állítaniuk. A politikus elmondta, az ország minden megyéjében tudtak listát állítani.
Országjáráson az MSZP
Az ellenzéki erők közül az MSZP állította, illetve támogatja a legtöbb polgármesterjelöltet. Erről Márton Roland, a szocialisták önkormányzati jelöltállítással és a kampány koordinációjával megbízott alelnöke beszélt tegnap. A politikus tájékoztatása szerint pártja mind a 19 megyében "rajthoz áll" az október 12-i önkormányzati választáson. Az MSZP országjárást indít, amelyben a párt országos elnökségének, a parlamenti frakciónak tagjai, valamint a választmány vezetése vesz részt. Az alelnök szerint azért fognak küzdeni, hogy október 12-én a központi hatalom növekedésével szemben meg tudják erősíteni az önkormányzatokat, és létrejöhessenek a kormány ellensúlyát jelentő "demokráciaszigetek".