A forintárfolyam-romlás, kisebb-nagyobb hullámzás után, most még megállt a 317 forintos euró szintnél. Ez az úgynevezett technikai ellenállás már korábban többször "megfogta" az árfolyamot - jegyezte meg a Népszavának Saághy Pál. Az Equilor vezető üzletkötője ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy 2011 végén, 2012. elején már ez sem segített és az euró árfolyama elérte a 324 forintot. Ha bármilyen okból most is áttörné az uniós valuta a jelenlegi ellenállást, már igen nehéz lenne megállítani a hazai fizetőeszköz erőteljes gyengülését. Kétségtelen az is, hogy a többi fejlődő piaci deviza is gyengült, elsősorban az orosz-ukrán konfliktus miatt, de a forint látványosan náluk is jobban vesztett az erejéből. A helyi háborús helyzetnél nem kisebb súllyal esik latba az, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatemelési szándéka erősítette a dollárt a többi devizával, még az euróval szemben is.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) gondolkodása szerint minket gazdasági szempontból közvetlenebbül érint az Európai Központ Bank (EKB) kamatcsökkentése és a tartósan alacsonynak ígérkező euró kamat. Ez a jegybank szerint növeli a mozgásterüket. Elemzői körökben ezt többen úgy értelmezték, hogy az MNB akár tovább vághat az alapkamat jelenlegi 2,1 százalékos szintjén. A forintárfolyamnak ez sem tett jót. Ha az MNB tovább kurtítaná az alapkamatot, az elbizonytalanítaná a piacokat - vélte SaághyPál.
A forint gyengülésének fékezésére a jegybanki lépések közül az első a szóbeli intervenció lehet. A svájcinál jegybank például egy mondattal megnyugtatta a piacot. A következő lépcső a jegybank devizatartalékaiból végrehajtott forintvásárlás lehet. Az alapkamat emelést utolsóként vetheti be az MNB. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Népszavának azt mondta, nem is a gyenge forint a fő veszély, bár a 317-es euró már alulértékeli a hazai fizetőeszközt, hanem a stabilitás hiánya, illetve a hektikus árfolyamváltozás. A kereskedelmi cégeket, melyek nem exportálnak, csak importálnak, nagyon érzékenyen érinti a mindenkori forint-euró árfolyam. A kiszámíthatatlan magyar gazdaságpolitika, az év közben bevezetett adók is hozzájárulnak a forint hullámzó és gyengülő teljesítményéhez. A túlságosan gyenge forint már mérsékelten ösztönzi az exportot is.
Euró/forint 275 317
Dollár/forint 223 245
Svájci frank/forint 193 262
Az Admiral Markets elemzése szerint az elmúlt hónapok trendje alapján a forint árfolyama jövő év első felében a 250 forintra drágulhat az amerikai dollár, ami az egész gazdaságra kihathat. Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnereivel euróban számol el, ám a dollárkurzus drasztikus romlása az energiaszámla jelentős emelkedését hozhatja, ami alapvető iparágak, gazdasági területek jövőjét, a lakossági fogyasztást is érinti - vélte Horváth Zoltán, az Admiral Markets vezető elemzője.
Az ország adóssága nagyjából 80 milliárd eurónyi, amelynek a 37-38 százaléka deviza, vagyis mintegy 30 milliárd euró van kitéve az árfolyammozgásoknak. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint, ha egy százalékkal gyengül a forint az euróhoz képest, az 300 millió euróval, több mint 90 milliárd forinttal növeli az államadósságot. Jelenleg 85 százalékon áll az államadósság. A vezető elemző szerint ha az euróárfolyam nem megy 314-315 forint fölé, akkor költségvetési szigorításokkal azt akár 79 százalékra is le lehet szorítani. A 324 forintos euróárfolyamnál azonban nemigen látszik olyan trükk, amivel csökkenteni lehetne az államadósság szintjét.