A 38 éves György Zsolt a biztos halál bizonytalan időpontjával éli mindennapjait, orvosai szerint már csak néhány hónapig lehet együtt szeretteivel. A zagyvaszántói férfi a selypi cementgyár közvetlen közelében nőtt fel, és most is onnan nem messze él a családjával.
Mint azt lapunk is megírta: az évekkel ezelőtt lerombolt cementgyár törmelékeiben - most már bizonyítottan - nagy mennyiségű, különösen veszélyes hulladéknak minősülő azbesztpor található, amely a levegőbe jutva súlyos betegségeket idézhet elő. A cementgyár korábban állami tulajdonban volt, György, ezért perli az államot.
A férfi elmondása szerint körülbelül harmincan perelnek az azbeszt miatt. Korábban megemlítette, hogy Selyp és Zagyvaszántó temetőinek több mint fele azbesztózisban elhunytak sírjával van tele, egyik, ugyancsak azbesztmérgezésben szenvedő barátját a múlt héten temették el.
Az ügy tárgyalása tegnap kezdődött a Budai Központi Kerületi Bíróságon, a felperesek egészségi állapota miatt gyorsított eljárással. Igyártó Gyöngyi, az áldozatok és György Zsolt ügyvédje a heol.hu-nak úgy nyilatkozott: "a magyar államnak, habár peren kívüli egyezséget is felajánlottunk, az ajánlatunkra nem tett nyilatkozatot".
Az ügyvédnő lapunk megkeresésére elmondta: kártérítésként jelképes 20 millió forintot kértek az államtól, ami segíthet György családjának - feleségének és 6 éves, izomsorvadásban szenvedő fiának - akkor, amikor a családfenntartó már nem lesz köztük.
Igyártó Gyöngyi a tárgyalással kapcsolatban elmondta: a tegnapi nap folyamán nem haladt előre az ügy, ugyanis az utolsó pillanatban - kedd délután - az alperes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium beadványt küldött a bíróságnak, amelyben közölték, hogy ők nem kompetensek az ügyben, szerintük az a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. hatáskörébe tartozik.
Az égből pottyant beadvány miatt a bíró áttette az ügyet a Pesti Központi Kerületi Bíróságra és György Zsoltot sem volt hajlandó meghallgatni. A súlyosan beteg férfi a bonyodalmak hatására rosszul lett. Ügyvédjével egyeztetve úgy döntöttek, hogy a kereseti követelésükben szereplő 20 millió forintnyi kártérítési igényüket felemelik 100 millió forintra.
Ahogy arról lapunk is beszámolt: az üggyel korábban Szabó Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, jelenleg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára is foglalkozott, a Selypen kialakult körülményekről Orbán Viktor miniszterelnököt és Pintér Sándor belügyminisztert is tájékoztatta, és ígéretet tett a helyzet rendezésére. Az ígéretek ellenére semmi sem történt.