Az új kormányfő egy hét haladékot kért jelen helyzetben két legfontosabb minisztérium, a védelmi és külügyi tárca vezetőjének megnevezésére, addig ügyvezetőként maga látja el a teendőket. Egységkormánya ennek ellenére megkapta a parlamenti felhatalmazást. Abaditól azt várja el az iraki és nemzetközi közvélemény, hogy felszámolja a Núri al-Maliki kormányfő által bebetonozott síita-szunnita ellentétet, a szunnita kisebbség hátrányos megkülönböztetését, amely sokak szerint az IS szunnita terrorcsoport térhódítását is elősegítette.
Az új kabinetnek az a célja, hogy összehangolja az országon belüli IS ellenes erőket, s ugyanakkor együttműködjön a formálódó nemzetközi koalícióval. Abadi ezen túlmenően vállalta, hogy rendezi a központi kormányzat és az iraki kurd autonómia közötti ellentéteket is. Barack Obama amerikai elnök holnap mutatja be az Iszlám Állam elleni stratégiáját, John Kerry külügyminiszter ma megkezdi közel-keleti tárgyalásokat a koalíció szélesítése érdekében, elsősorban Jordániával és Szaúd-Arábiával. Kerry gratulált az új iraki kormánynak és biztosította Abadit Washington támogatásáról.
Üdvözölte az új iraki kabinetet Ban Ki Mun ENSZ –főtitkár is, sürgette az iraki döntéshozókat a védelmi és külügyminiszter mielőbbi kinevezésére.