Örömhírről számolt be Lázár János kancellária miniszter: a magyar kormány hamarosan aláírja Brüsszellel azt a partnerségi megállapodást, amely keretében 2014-2020 között 10.700 milliárd forintnak megfelelő uniós pénz érkezik az országba. Irdatlan pénzek ezek, amelyek hatékony felhasználása valóban segíthetné Magyarországot megannyi súlyos problémája felszámolásában.
Itt van például a versenyképesség. A legújabb nemzetközi összehasonlító statisztikák szerint Magyarország a 28 uniós tagállam közül a 24. Vagy éppen a szegénység; egy 2013-as felmérés szerint több mint 4 millió ember él a szegénységi küszöb alatt és a helyzet évről évre romlik. Ismerjük a legutolsó Pisa jelentést, amely szerint diákjaink teljesítménye folyamatosan romlik. A gazdasági növekedéssel és a fogyasztással kapcsolatos javuló átlagszámok mögött drasztikus egyenlőtlenségek húzódnak meg; az ország lényegében kettészakadt.
A rendszerváltás idején még Ausztriát tekintettük utolérendő célként, negyedévszázaddal később már a velünk együtt induló országok többsége - Lengyelország, Csehszlovákia, a balti államok és egyes mutatók tekintetében Románia is elhagyott bennünket. Manapság Bulgáriával és más balkáni országokkal sorolnak egy csoportba bennünket.
Az uniós pénzek óriási lehetőséget jelentenek, de az eredmény bizonyosságát. 2004 óta vagyunk az Unió tagjai, de már előtte is kaptunk uniós pénzeket, azóta pedig egyre nagyobb összegeket, ám az eredmény - amit magunk körül látunk - kiábrándító.