Politikai célú hecckampány a tankönyvek tartalma körüli botránykeltés - mondta a köznevelésért felelős államtitkár csütörtökön. Czunyiné Bertalan Judit vélhetően nem látta a lapunk illusztrációjaként bemutatott tankönyv-oldalakat, sőt, az interneten tucatszám terjedő fotók és beszámolók nyomán az is felvethető, a szaktárca vezetője egyáltalán kezébe vett-e egyet is az új tankönyvekből.
Valójában a 4,6 milliárd forintból kifejlesztett, jelenleg 1501 iskolában tesztelt kísérleti, valamint az egyéb ingyenes tankönyvek tartalmát a tanévkezdés első hetében minden nap övezte valamilyen botrány. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) által kiadott kísérleti tankönyv, amely a szakiskolásoknak kíván "közismeretet" oktatni, minden korábbinál furcsább tartalomról árulkodik. "Hagyjuk az almát, hoztam ütősebbet" - olvasható azon az illusztráción, mely a 9-10. osztályosoknak szóló történelemkönyvben szerepel. A "napjaink Magyarországáról" szóló fejezet ugyanis az internetezés ártalmain túl azt ecseteli, hogy "a rendszerváltozást követően megújultak a viccek is; egyre nyíltabban szóltak valódi közéleti-társadalmi-politikai kérdésekről". Ennek szemléltetésére használja a tankönyv a fent látható, a szerzők által karikatúrának nevezett képet.
Megírtuk: szeptembertől a tanárok nem dönthetik el maguk, milyen tananyagból oktatnak, csak az előre meghatározott kiadványok közül lehet választani, amelyek döntő többsége kísérleti tankönyv, illetve az idén az állam által megvásárolt Apáczai Kiadó és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó kiadványa. Czunyiné egyébként "nem gondolja", hogy ezek a tankönyvek úgy kerültek volna a piacra, hogy nem látta őket szakember.
Csakhogy az államtitkár vélhetően azzal sincs tisztában, hogy a kísérleti tankönyvek nem estek át engedélyezési eljáráson. Ezeket ugyanis kizárólag a Nemzeti tankönyvtanács bírálta el. Emlékezetes: a testületből nyáron kilépett az akadémia delegált tagja, Tél Tamás szerint a kísérleti tankönyveknél - melyek közül a szakember több esetben teljes fejezeteket ítélt használatra alkalmatlannak - a korábban megrendelhető, kiszorított tankönyvek jobbak.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint a kormányzati kommunikáció ellenére nem nevezhető sikeresnek, csak idegborzolónak az idei tanévkezdés. Mendrey László azt mondta, a tankönyvpiac "beszűkült", a tananyag komoly aggodalmakra ad okot, továbbá a kísérleti tankönyvekben leírtak ellenőrzésére sem volt elegendő idő, az azokból történő oktatást "ráerőltették" az iskolákra és a pedagógusokra.
Szerinte egyfajta "emberkísérletnek" is nevezhető, hogy megközelítőleg százezer gyerek tanul ezekből a könyvekből, feladatlapokból. Ha viszont a szóban forgó könyveket ellenőrizték, akkor még rosszabb a helyzet. A PDSZ úgy véli, a tankönyvpiacot az állam "einstandolta", sikeres tankönyvkiadókat lehetetlenített el, könyveiket a Klik alá tartozó intézmények meg sem rendelhették. A szakszervezet hiányolja a Nemzeti Pedagógus Kar megszólalását tankönyv-ügyben, mondván, ez a szervezet lenne hivatott megvédeni a tanárokat.