Skócia;

Fotó: Gettyimages.

- Cameron akkor is marad, ha Skócia kilép

Ed Miliband, az ellenzéki brit Munkáspárt vezére is Skóciába látogatott, hogy a szeptember 18-ra kiírt függetlenségi népszavazás előtt a „nem” mellett kampányoljon.

Az elmúlt napok felmérései azt mutatták, hogy erősödik azok tábora, akik „igen” szavazatot készülnek leadni. Még a munkáspárti szavazók 30 százaléka is úgy nyilatkozott, hogy támogatja Skócia elszakadását Nagy-Britanniától. Milliband South Lanarkshire-ben aktivisták előtt közölte, nagy felelősséget érez azért, hogy a maradáspártiak arassanak győzelmet Skóciában. Szerinte a munkáspárti szavazók nem bíznak abban, hogy a Labour győzni tud a 2015-ös parlamenti választásokon, s így akarnának megszabadulni a tory kormányzástól.

David Cameron brit kormányfő tegnap a BBC Radio4 műsorának nyilatkozva közölte, nem mond le hivataláról, akkor sem, ha Skóciában esetleg az igenek győzedelmeskednek. Cameron szerint sem az ő posztja, sem Alex Salmond skót első miniszter posztja nem forog kockán a közelgő referendumon. A skótoknak azonban világos döntést kell hozniuk, hogy mennek vagy maradni akarnak az Egyesült Királyságon belül. „Nagyon fontos, hogy Skócia lakói tisztában legyenek szavazatuk következményeivel. A referendumon Skócia jövője a tét!” – közölte a miniszterelnök.

A legfrissebb YouGov-felmérés szerint szorossá vált a verseny: a skóciai szavazók 48 százaléka az elszakadás ellen szavazna, 42 százalék igennel, s 10 százalék körüli a bizonytalanok aránya.

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) felszólítja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK), tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a gólyatáborokban senkit ne érhessen fizikai atrocitás, lelki nyomásgyakorlás, amely megalázó az egyén számára és méltatlan a közösség egészére nézve.