Tegnap mutatta be a You Gov közvélemény kutató a The Sun és a The Times megrendelésére készült felmérést, amely szerint 47 százalék szavazna az elszakadásra, 53 százalék arra, hogy Skócia a brit unió része maradjon.
A függetlenségpártiak aránya egyetlen hónap alatt 8 százalékkal emelkedett, a két tábor közötti különbség felére csökkent az augusztus közepén végzett felméréshez képest. Abban a felmérésben még 14 százalékos előnnyel rendelkeztek az elszakadást ellenzők.
Múlt pénteken a Survation intézet adott közzé egy felmérést, az adatok gyakorlatilag megegyeztek a You Gov számaival. A kampányban hátralévő két hét a függetlenségpártiaknak kedvezhet, mert a felmérések azt mutatják, hogy a bizonytalanok között ez a domináns opció, ha mégis elmennek szavazni, kétszer nagyobb valószínűséggel voksolnának a függetlenségre, mint ellene.
A You Gov értékelése szerint "elérhető közelségbe került" Skócia függetlensége, ha a népszavazás végeredménye végül a jelenlegi erőviszonyokat tükrözi majd, azaz szűk többséggel nyernek az unió pártiak, akkor sem lehet kizárni, hogy 10-15 éven belül újabb referendumot tartanak Skóciában a függetlenségről.
A közvélemény kutatások adatait összesítő és kiértékelő John Curtice, Strathclyde Egyetem politika tudományi professzora azonban úgy vélekedik, nem kell elhamarkodott következtetéseket levonni a felmérésekből. "Várjuk meg az első olyan kutatást, amelyben a függetlenségpártiak kerülnek többségbe", fogalmazott a professzor.
Brit és nemzetközi hírességek "Let's Stay Together" (Maradjunk együtt) címmel kampányt indítottak annak érdekében, hogy segítsenek megakadályozni Nagy-Britannia felbomlását. Olyan sztárok próbálják jobb belátásra bírni a függetlenségpárti skótokat, mint Paul McCartney, Beatles volt basszusgitárosa , Mick Jagger, a Rolling Stones frontembere.