Az Abu Theirah-i ásatások eredményeiről az „Archeologia Viva” nevű folyóiratban számoltak be. Abu Theirah egy 43 hektáros területen fekszik, amelyet észak-nyugat/dél-kelet irányban egy ókori csatorna nyomai osztanak ketté, amelyet viszont egy vízvezeték szelt át, ily módon négy, jól meghatározott szektorra osztotta a várost. Ettől eltekintve a helyszín nem árulkodik annak a vad fosztogatásnak semmiféle nyomairól, amely Dél- Mezopotámiában történt 2003-2007 között, a második Öböl háború idején. Tudományos szempontból Abu-Theirah lehetőséget nyújt, egy, Úrral csatornával összekötött közepes méretű, gyakorlatilag érintetlen település vizsgálatára.
Úr város egyébként szerepel a bibliai hagyományokban, mint Ábrahám hazája, ahonnan elindult a Kánaánba vezető zarándoklatára, és figyelemre méltó a terület arab neve is, amely pontosan „Ábrahám hegyét” jelenti.
A legutóbbi kutatás segített jobban meghatározni Abu-Theirah kronológiai és kulturális paramétereit. A terület Krisztus előtti harmadik évezredtől datálódik, pontosabban az u.n harmadik proto-dinasztikus periódustól, a Sargon-i korszakba történő átmenet idejéből, kb. i.e. 2400 és 2150 között.
Alapvető fordulat következett be a sumér történelemben, amikor Sargon, egy északi szemita uralkodó ( Kr.e. 2335-2279) fővárosából Akkádból (Közép Mezopotámia) elindulva sikeresen meghódította Alsó-Mezopotámiát, ahol a sumérok telepedtek le, akik létrehozták az első, egységes elhivatottságú dinasztikus birodalmat, amely kb két évszázadig tartott.