Az ARD és a ZDF közszolgálati televíziók által az urnazárás után közzétett két felmérés szerint a CDU 39-39,5 százalékos eredményre számíthat.
Koalíciós társa, az FDP egyik felmérés szerint sem éri el az 5 százalékos bejutási küszöböt, az ARD szerint 3,5 százalékot, a ZDF szerint 4,5 százalékot szerezhet.
A tavaly alakult AfD a szavazatok 9,5-10 százalékát érhette el, így első alkalommal juthat be egy Landtagba.
A CDU utáni második legerősebb párt a Baloldal lehet 18,5-19 százalék körüli eredménnyel, a szociáldemokraták (SPD) nagyjából 12,5 százalékot szerezhetnek, a Zöldek 5,2-6 százalék körüli eredménnyel végezhetnek. A szélsőjobboldali NPD a bejutás határán, 5 százalékon áll a felmérések szerint.
A választási részvétel rendkívül alacsony volt, az első adatok szerint a 3,4 millió választásra jogosult 48,5 százaléka voksolt, ami a második legalacsonyabb arány a második világháború utáni németországi tartományi választások történetében.
A győztes CDU Németország újraegyesítése óta a vezető politikai erő az egykori NDK területén fekvő tartományban. Várakozások szerint a szászországi konzervatívok a 2004-2009-es ciklusban folytatott kormányzati együttműködés után ismét az SPD-vel lépnek koalícióra, de az AfD-t is választhatják partnernek. Az Angela Merkel vezette CDU elnöksége azonban elutasítja az együttműködést az euroszkeptikusokkal.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke az urnazárás után adott nyilatkozatában felszólította Stanislaw Tillich CDU-s szászországi tartományi miniszterelnököt, hogy egyértelműen foglaljon állást a koalíció ügyében. Hangsúlyozta, hogy Tillich nem utasította el nyilvánosan az együttműködést az AfD-vel.
A CDU tartományi és berlini vezetőségének tagjai az első nyilatkozatokban nem foglalták állást a kérdésben. Azt emelték ki, hogy a párt ugyan némileg visszaesett a 2009-ben elért 40,2 százalékhoz képest, de így is nagyobb a támogatottsága, mint a politikai spektrum baloldalán álló pártoknak - SPD, Zöldek, Baloldal - együttvéve.
A CDU tartózkodását magyarázhatja, hogy akár a Zöldekkel is stabil törvényhozási többségre támaszkodó kormányt alakíthatnak, amennyiben az 5 százalékos határon billegő NPD végül kiesik a drezdai Landtagból.
Az FPD-nél teljes kudarcként, az AfD-nél teljes sikerként értékelték a szavazóhelyekről távozók megkérdezése alapján készített előrejelzések alapján várható eredményt. Frauke Petry, az AfD szászországi vezetője jelezte, hogy pártja hajlandó tárgyalást kezdeni a CDU-val az együttműködés lehetőségeiről, ha van erre igény a konzervatívoknál.
A Baloldal tartományi vezetői hangsúlyozták, hogy sikerült elérni két legfontosabb céljukat, hiszen a párt egyértelműen a második számú erő Szászországban, a CDU pedig nem szerzett abszolút többséget, holott alig néhány héttel ezelőtt még ezt jelezték a felmérések.