A feláldozhatók;Herrison Ford;Mel Gibson;akciófilm;

- Közelkép - A feláldozhatók

Újra itt van a nagy csapat! Legalábbis jó páran az egykori akciófilmek szupersztárjai közül. Az The Expendables - A feláldozhatók 3. című akciófilmben hozzák magukkal a ráncaikat, a megkopott ízületek merevségét, az egykor világhíres izomzatukból lett köpcös formájukat.

Felvállalják magukat olyannak, amilyenek, és ezzel becsempészik a játékba az ellenállhatatlan humort. Ez a felszabadító komikum abból fakad, hogy végre nem kell félniük, hogy nevetségessé válnak, hogy a teátrális hősiesség helyett lehetnek öregek, darabosak, vesztesek. Mert ebben a filmben az a jó, ha az öregfiúk csapatával színre lépő irónia és önirónia akár parodisztikus színeket csempészhet be a játékba.

Akárcsak az első két filmben, a nevezetes színészgárda tagjai most is minduntalan összekacsintanak a nézőkkel. Csinálják, mintha komolyan vennék az éppen soron következő öldöklést, pedig egy csodát. Illetve az a legjobb a dologban, hogy akciófilmnek vérbeli akciófilm ez a rész is, tele lehetetlenebbnél lehetetlenebb harcos akciókkal, olyan ad abszurdum feszítve az összecsapások látványosságát, ami nyilvánvalóan lehetetlenné teszi, hogy egy pillanatig is komolyan vegyük.

De éppen így jópofa és szórakoztató, mert az egész egy rém ügyes koreográfia. Sylvester Stallone, aki a sztárokat újra hasznosító filmötlet kiagyalója és megvalósítója volt az első részben, főszereplőként most is uralja a terepet. Kicsit merevebben és teátrálisabban ugyan, mint amennyit a többiek - Herrison Ford, Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson - megengednek maguknak, de együtt nagyon szórakoztató a kiöregedett szuperhősök csapata.

A film sztorijába beleszövik a nemzedékváltás nagy témáját is, s ez reménybeli fiatal akcióhős-jelölteknek ad jó alkalmat a bemutatkozáshoz. A show-t azonban Antonio Banderas viszi el: káprázatos karakteralakítása az öldöklő összecsapások közepette csúcsminőségű ripi. Akár egy Oscart is megérne.

(The Expendables - A feláldozhatók ****)

Nincs még egy olyan kulturális hely Budapesten, mint a Horánszky utca 5., ahol egy épületen "osztozik" egy étterem, egy galéria és öt művész műhelye. Mint egy oázis Budapest sivatagában - jellemzte a helyet az egyik vendég.