forint;zuhanás;orosz invázió;

- Mélybe zuhant a forint az orosz invázió hírére

Ukrajna elnöke bejelentette: az oroszok inváziót indítottak országa ellen. A hírre a nyugati tőzsdék és a magyar piac is eséssel reagált, elsősorban azokat a cégeket büntetik a befektetők, aki relatíve nagyobb kitettséggel rendelkeznek a térség irányába.

A forint elindult lefelé azon a lejtőn, amire több szakértő is már korábban figyelmeztetett, ha jelentősen változik a nemzetközi környezet. Az euró jegyzése a 316-os szint felett is járt, a dollárral és a svájci frankkal szemben pedig 2,5 éves mélypontra zuhant a magyar fizetőeszköz, az előbbi átlépte a 240, míg a devizaadósok által leginkább figyelt frank meghaladta a 262 forintot is.

Mások mellett Szántó András, az Equilor lakossági üzletágvezetője is jelezte a Népszavának, hogy az euró árfolyam túllépheti akár a 320 forintot is. A Magyar Nemzeti bank (MNB) devizatartalékai egyelőre elegendőek lehetnek egy megfelelő intervencióra a forint védelmében, de ha a gyengülés tovább folytatódik és tartósnak bizonyul, a jegybank előbb utóbb akár az alapkamat emelésére is rákényszerülhet.

Nyugat-európai társaihoz hasonlóan a magyar tőzsde is gyengén teljesített, a BUX értéke 2,1 százalékot esett, amihez közel 5,9 milliárd forintos forgalom párosult. Ezzel a teljesítményével a lemaradók között foglal helyet a közép-kelet-európai indexek között. A legnagyobb esést az orosz tőzsde szenvedte el azt követően, hogy az ukrán államfő bejelentette: az oroszok inváziót indítottak országa ellen - foglalta össze a bejelentés hatásait a Portflio.hu.

Budapesten az OTP szerepelt a leggyengébben, a cég árfolyama 2,7 százalékot esett, amiben az ukrajnai eseményeken túl az is szerepet játszhat, hogy Csányi Sándor, a cég vezére arról beszélt, hogy idén veszteséges lehet a bank. A krízisidőszak igazi vesztesei a devizában eladósodott ügyfelek, akiknek a törlesztőrészleteik ismét fölfelé kúsznak.

Ezen egyelőre a bankok és az állam közötti jogi huzavona sem változtat. A legfrissebb döntés, hogy szeptember 11-re halasztotta az ítélethirdetést az UniCredit Ingatlanlízing Zrt. magyar állam elleni devizahiteles perében a Fővárosi Törvényszék csütörtökön.

A felperes lízingcég keresetében azt kérte, a bíróság állapítsa meg, hogy a kérelemben megjelölt időszakban a devizaalapú fogyasztói kölcsön- és pénzügyi lízingszerződésekben alkalmazott általános szerződési kikötések tisztességesek és ezért érvényesek. Mint az eddigi perek többségében, ebben sem tudott dönteni a bíró, így szinte egy csokorban, szeptember első dekádjában várhatók az ítélethirdetések.

Holding alapú közszolgáltatási rendszer részeként egy társaságcsoportba akarja szervezni a kormány a villamosenergia-, a földgáz- és a távhő-közszolgáltatásokat. A tervezet elemei hasonlítanak a szocialista rendszerben megszokottra, amolyan öszvér megoldás. Az energiahordozók zömét piaci alapon külföldről vásároljuk, ám a tervezett holding nonprofit alapon működne - Lázár János felügyelete alatt.