Petro Porosenko ukrán elnök lemondta törökországi látogatását azt követően, hogy Alekszander Zakarcsenko, a Donyecki Köztársaság önjelölt miniszterelnöke elismerte, három-négyezer orosz katona harcolhat a szeparatisták soraiban. Szerinte az oroszok valamennyien önkéntesek, a lázadókhoz szerbek, franciák, törökök is csatlakoztak, még egy olasz is harcol mellettük.
Egy NATO-illetékes újságíróknak nyilatkozva, azt mondta, műholdas felvételek alapján, a szövetség becslései szerint jelenleg több mint ezer orosz katona tartózkodik ukrán területen. Geoffrey Pyatt, a kijevi amerikai nagykövet Twitteren közzétett bejegyzésében azt írta, Oroszország a legújabb légelhárítási fegyvereit is Ukrajnába küldte, és most már közvetlenül is beavatkozik a harcokba.
Porosenko elnök tegnap az Európai Unió katonai beavatkozását kérte, s sürgette, hogy az EU vasárnapi rendkívüli csúcstalálkozóján tárgyaljanak az ukrán helyzetről. Az ukrán válság egyébként is a rendkívüli csúcs napirendjén szerepelt.
Kijevben válságtanácskozásra összeült a nemzetbiztonsági kabinet. Porosenko az Unian ukrán hírügynökség szerint ugyanakkor nyugtatta a kedélyeket, mondván, Kijev ellenőrzés alatt tartja a helyezet, nincs ok pánikra.
Arszenyij Jacenyuk az Európai Unió mellett az Egyesült Államokhoz és a G7 csoport többi tagjához fordult, sürgetve, hogy fagyasszák be az orosz kinnlevőségeket mindaddig, amíg Oroszország nem rendeli vissza csapatait, s nem vonja ki fegyvereit Ukrajnából.
Francois Hollande francia elnök közölte, "tűrhetetlen és elfogadhatatlan" lenne, ha valóban bebizonyosodnak, hogy orosz csapatok léptek Ukrajna területére. Bécsben tegnap az EBESZ rendkívüli ülést tartott az ukrán válsággal kapcsolatosan. New Yorkban összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését.
Oroszország tegnap ismételten cáfolta, hogy orosz katonák harcolnának az ukrán szeparatisták oldalán, Moszkva tagadja azt is, hogy fegyverekkel, harci felszerelésekkel látnák el a lázadókat. Az orosz védelmi minisztérium nem kommentálta azokat a jelentéseket, miszerint orosz tankok állomásoznak a mintegy 12 ezer lakosú Novoazovszkban.
A város elvesztése hatalmas csapás a kormányerők számára, mivel ez sebezhetővé teszi a stratégiai fontosságú Mariupol kikötővárost, amit májusban már rövid időre elvesztettek, most azonban megerősítették védelmét. Korábban úgy tűnt, végleg sikerült bekeríteni a lázadókat Luhanszkban és Donyeckben.
Mariupol elfoglalása lehetőséget adna a szeparatistáknak, hogy segítséget nyújtsanak donyecki társaiknak, akiket a kormányerők hetek óta sakkban tartanak. Zakarcsenko célul tűzte ki a kikötőváros elfoglalását. Szerinte jelenleg erre a frontra kell a fő hangsúlyt fektetni.
Arra a kérdésre, hogy szeretne-e hivatalos orosz támogatást, azt válaszolta, egyfelől nagyon megkönnyítené a dolgukat és hamar véget vetne a háborúnak. Másfelől megérti, hogy ez nem valószerű, nem lehetséges, a nemzetközi közösség nem tűrné el.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium aggodalommal figyeli a Kelet-Ukrajnában növekvő feszültséget, kapcsolatban áll az EU- és NATO-szövetségesekkel, s diplomáciai rendezést sürget – közölte a tárca.