A betegeket fekvőbeteg-intézményben látták, illetve látják el, jelenleg már csak ketten vannak kórházban. A laboratóriumi vizsgálatok folyamatban vannak, eddig hat esetben igazolódott be a leptospirózisos fertőzés. Az első megbetegedések július végén jelentkeztek a kukoricásban címerező munkások körében, akkor kilencen szorultak kórházi kezelésre.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szerve foglalkozási megbetegedés gyanúja miatt vizsgálatot indított. Az érintettek megbetegedésük előtt mezőgazdasági munkát végeztek, döntően kukoricát címereztek, és az eső által elárasztott sáros földeken, gyakran térdig érő vízben mezítláb dolgoztak.
A víz és a talaj a jelentősen elszaporodott rágcsálók vizeletével szennyeződhetett, és a betegek a bőrükön lévő apró horzsolásokon, sebeken keresztül fertőződhettek meg. A betegség jellemző tünetei a visszatérő 39-40 Celsius-fokos láz, hidegrázás, izomfájdalmak, erős fejfájás, szédülés, hányás és hasmenés.
*
Amint arról lapunk is hírt adott, júliusban ötven napszámos égett meg a tűző napon: égési sérülésekkel - a fitofotodermatitisz tüneteivel - kerültek a szegedi klinikára. A betegség akkor alakul ki, ha bizonyos növények - ilyenek a zeller, a petrezselyem, a citrusfélék, a sárgarépa, a füge, valamint egyes ernyősvirágzatú fűfélék - a tűző napon a bőrrel érintkeznek.
A növény a napfény hatására az égéshez hasonló bőrgyulladást okoz, amely nem terjed mélyre, de a nagy felület miatt igen fájdalmas. Nagy kiterjedésnél – csakúgy, mint az égésnél – komoly a fertőzésveszély is. Az ügyben a Kunszentmártoni Rendőrkapitányság jelenleg is nyomozást folytat foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés elkövetésének gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen.