A kieső összegeket hazai forrásokból kellene pótolni, de ennek megoldása egyelőre várat magára - közölte Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) tegnap. Emiatt akár teljes egészében meg is szűnhet a hazai dohánytermelés és több tízezer szektorban foglalkoztatott munkavállaló -, akinek 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lakik, 90 százaléka szakképzettség nélküli, 70 százaléka nő, valamint fele roma - veszítheti el munkahelyét. Hazánkban évente 8000-9000 tonna dohányt termelnek, ami európai léptékben mérve nem nagy mennyiség, azonban kulcsfontosságú a kelet-magyarországi régióban a foglalkoztatás szempontjából. Idén a feldolgozók 4711 hektáros dohányterület termésének felvásárlására kötöttek szerződést. A dohánytermő terület mintegy 85 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található.
Bényei Illés, a MADOSZ elnöke az Ófehértón tartott dohánytermesztési nyílt napon arról is tájékoztatott, hogy a szövetség folyamatosan tárgyal a termelésszervezést végző, valamint a felvásárló cégekkel. A szövetség ULT Magyarország Zrt.-vel, valamint a DOFER Dohányfermentáló Zrt.-vel együttműködési megállapodásokat is aláírt a vidéki foglalkoztatás és jövedelemszerzés támogatására.
A kormány keresi az európai uniós követelményeknek is megfelelő támogatási lehetőséget a dohánytermesztésben foglalkoztatott 20 ezer ember munkahelyének megőrzéséhez - ezt Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára mondta, közelebbi megoldásról azonban nem tudott beszámolni.