;

MNB;Eiffel Tér Irodaház;

Pápa Levente a jegybank épülete előtt kritizálta az MNB ingatlanvásárlásait FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Több milliárd forintos túlfizetés?

Csillagászati összegért, legalább két kisebb stadion áráért vásárolt újabb ingatlant a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Most azonban még arra sem hivatkozott, hogy oktatási, vagy a dolgozók pihenését szolgáló beruházásra költötte a köz pénzét: majdnem 18 milliárd forintért szerezte meg az Eiffel Palace luxus irodaházat, amelynek egy része már bérbe is vannak adva. Az Együtt-PM pártszövetség feljelentést tesz hanyag vagy hűtlen kezelés gyanúja miatt.

Az MNB 17,8 milliárd forintért vásárolta meg az V. kerületi Eiffel Palace irodaházat, amelyre az Index.hu-nak piaci szakértők előzetesen 11-12 milliárdos vételárat becsültek – írja az Mfor gazdasági portál. Az üzlet ott szúrt szemet, hogy a bank előzetes mérlege szerint július végén 32,4 milliárd forintnyi tárgyi eszközzel és nem tárgyi javakkal rendelkezett a jegybank a június végi 14,7 milliárdhoz képest. "A tárgyi eszközökön tapasztalható 17,8 milliárd forintos - 45,3 millió euróért, 14,1 milliárd forint+áfa- növekedés mögött a Magyar Nemzeti Bank ingatlanvásárlása áll.

Az MNB üzleti befektetésként vásárolta meg a budapesti Eiffel Palace irodaházat annak érdekében, hogy kedvező hatást gyakoroljon az MNB eredményére - válaszolta a jegybank az Mfor kérdésére. A Property Solutions Group ingatlanokkal foglalkozó társaság szakembere lapunk érdeklődésére úgy becsülte, hogy az Eiffel Palace színvonalú irodaházakban 18-22 euróért lehet bérbe adni egy négyzetméter irodaterületet, ami jóval magasabb a budapesti 12 eurós négyzetméteres átlagnál. Az MNB nem először vágott bele az ingatlanüzletbe: idén 415 millió forintért vett meg Tiszaroffon egy kastélyt, 2013. végén pedig az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) korábbi székházát szerezte meg a budapesti Kálmán Imre utcában, sajtóinformációk szerint, 450 millió forintért.

Csak a falak maradtak
A szívem vérzik - mondta a két kis rakoncátlan unokáját terelgető hölgy a Bajcsy-Zsilinszky út 78-as számú ház előtt. Néhány szóval elmesélte, másfél évtizedig dolgozott a luxus irodaház helyén működő Zrínyi Nyomdában. Visszaemlékezett arra az időre, amikor még az üvegtetős átriumos udvaron álltak a nyomdagépek, és ontották a honvédségi lapokat, például a Magyar Honvédot. A két unokás egykori nyomdai dolgozó úgy emlékszik, gyönyörű volt az épület belseje is, de ahogy figyelte az építkezést azt látta, csak a homlokzat és a főfalak maradtak, meg talán a lépcsőház. A szíve azonban nem csak a múlt "eltörlése" miatt vérzett, hanem a hatalmas összeg okán is, amit az adófizetők pénzén kifizetett a jegybank. Úgyhogy inkább tovább is indult a lurkókkal, hogy a nagypapánál tanulják a sakk tudományát.

Az Eiffel Palace irodaház megvásárlása ügyében az Együtt-PM feljelentést tesz, hanyag vagy hűtlen kezelés gyanúja miatt. A pártszövetség véleménye szerint a jegybank a piaci árnál drágábban, 17,8 milliárd forintért vásárolta meg az ingatlant. Pápa Levente, a pártszövetség gazdaságpolitikusa az MNB épületénél tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: tegnap derült ki, hogy "Matolcsy György luxusjegybankár" nem a piaci áron "vette meg" a Eiffel Palace-t. Az ingatlanvásárlások miatt a Legfőbb Ügyészséghez korábban beadott feljelentéseket kiegészítették az Eiffel Palace ügyével. Az Együtt-PM választ vár arra is: készült-e a vásárlás előtti ingatlanbecslés, és ha igen, akkor kérik, hozzák nyilvánosságra.

Ugyancsak kíváncsiak arra is "mi hatalmazza fel" a jegybankot arra, hogy "ilyen költekezéseket hajtson végre?" Pápa Levente hozzátette, információk szerint az ingatlan " ciprusi és az Antillákon bejegyzett offshore hátterű cégekhez vezethető vissza a tulajdonosi háló", ezért tudni akarják vizsgálta-e az MNB, kitől veszi meg az irodaházat. Az ellenzéki poltikus megjegyezte, hogy a Fidesz korábban politikai ellenfelei lejáratására gyakran "offshore-lovagozott", most mintha már nem zavarná őket. A gazdaságpolitikust az is érdekelte, miből vásárolta meg a luxus irodaházat az MNB? Pápa Levente emlékeztetett arra, a kormány 2,5 milliárd forintból építette a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére az ócsai lakóparkot, az Eiffel Palace viszont hétszer ennyibe került. A jegybank társadalmi felelősségvállalási programja ellen nem lenne kifogásuk, de a nagyságrendje kiverte a biztosítékot - fűzte hozzá Pápa Levente. Az ingatlan felhalmozás helyett inkább támogassák a magyar közgazdászképzést, de ehhez nem szükséges például Tiszaroffon kastélyt venni.

Pápa Levente megjegyezte: az is nagy kérdés, hogy ez az üzleti alapon vett luxus irodaház miért tartozik a társadalmi felelősség körébe? A jegybank ma az egyik botrányintézménye Magyarországnak és külföldi befektetői körökben az MNB már annyira elveszítette a korábban felépített tekintélyét, hitelességét, hogy ezek a kétes ingatlanügyletek már nem is rengetik meg őket - tette hozzá lapunknak a politikus.

A nemzeti bank azt gondolja, joga van mindenhez, amit a törvény nem tilt. Szerintem pedig ahhoz van joga, amire a törvény felhatalmazza  – mondta a Népszavának Róna Péter az MNB felügyelőbizottságának volt tagja, egyetemi tanár. Az ezzel kapcsolatos aggályát a korábban még létező felügyelőbizottság el is küldte az Országgyűlésnek, pedig akkor még szó sem volt luxusirodaházról. Róna Péter szerint a három ingatlanból a luxus-irodaház a legnehezebben magyarázható, hiszen a jegybanknak semmiképpen nem feladata, hogy profitszerző tevékenységet folytasson. A volt IPOSZ székház, vagy a tiszaroffi kastély megvásárlását a volt felügyelőbizottsági tag nem is kifogásolja, mert minden olyan befektetés, ami a jegybank törvényben megjelölt célok eléréséhez alkalmas és szükséges, elfogadható. Hogy ez bölcs döntés volt-e vagy sem, az más kérdés - tette hozzá Róna. Az Eiffel Palace már nem ilyen, mert ingatlanbefektetések nem szerepelnek a jegybank meghatározott tevékenységei között.

Üvegzseb helyett feljelentés
A Magyar Nemzeti Bank tevékenységére vonatkozó hamis állításai miatt a jegybank büntetőeljárás megindítását kezdeményezi Braun Róbert ellen, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt. A szocialista politikus - az MNB szerint - sajtóban hamisan állította, hogy a jegybank Lajkó Félixnek hegedűt vásárolt több millió forintért, továbbá több mint 10 millióért t képeket és műtárgyakat vásároltak. A valóság ezzel szemben az, hogy a jegybank sem hegedűt, se műtárgyakat nem vásárolt. Nem felel meg a valóságnak az az állítás sem, miszerint az MNB a Szabadság téri székházának legfelső szintjén a jegybanki könyvtár helyén elnöki vendéglőt nyitott - állította a jegybank.
Braun Róbert a Népszavának megjegyezte, sajnálatos, hogy a jegybank egy politikai nyilatkozatra büntetőfeljelentéssel válaszol, ahelyett, hogy átláthatóan működne. Úgy a magyar állampolgárok pontosan értesülhetnének arról, hogy mire és mennyit áldoz az MNB. A politikus szerint az sem véletlen, hogy a jegybank május 5. óta felügyelő bizottság nélkül működik és valószínűleg az sem, hogy erre az időszakra az ilyen több milliárdos vásárlásokat - tette hozzá Braun Róbert.

Az utóbbi időben szokatlan dolgok derültek ki Hernádi Zsoltról, a Mol elnök-vezérigazgatójáról. Augusztus 20-án látott napvilágot, hogy Hernádi kérte az OTP-ben betöltött igazgatósági tagságának ez év április április 3-tól történő felfüggesztését, miután a horvát korrupcióellenes ügyészség március végén vádat emelt ellene a zágrábi bíróságon. Másrészt főállású pozíciójából hónapok óta - bizonytalan ideig - szabadságon van. A piacon híre kelt, hogy az OTP igazgatósági tagság felfüggesztése és szabadságolása a Mol-tól előkészítő lépése lehet Hernádi háttérbe vonulásának. Ezt azonban a Mol kategorikusan cáfolta.