A Plant-e-t 2009 óta vizsgálják a Wageningen egyetem környezet- technológiai tanszékének kutatói azzal a céllal, hogy fel lehessen használni a növényeket, mint igazi energiaforrásokat. Az előállítási technika, amelynek elnevezése Plant- Microbial - Fuel Cell, nem komplikált, a természet törvénye szerint termelődik a klorofillos fotoszintézis alapján, amely folyamatban a növény szerves anyagokat termel a széndioxid, a víz és a napsugár kombinációjából.
A növény azonban nem használ fel mindent, amit így termel, egy rész a gyökereken keresztül a földbe kerül, ahol mikroorganizmusok élnek, amelyek ezeket az anyagokat fogyasztják és hulladékként elektronokat bocsátanak ki. A gyökerek közelébe helyezve egy elektródát ki lehet használni a termelt energiát anélkül, hogy ártanánk a növény életének és növekedésének.
A kutatók szerint ezt a rendszert lehetne alkalmazni nagy területen, mert így lehetne egyszerre élelmet és energiát is termelni. Egy nedves talaj, növény, víz és fényforrás kellene csupán hozzá.
A módszert jelenleg csak Hollandiában alkalmazzák kis területen és bár még kísérleti stádiumban‚ négyzetméterenként 0.4 W áramot tudnak előállítani. A cél elérni a 3,3 wattot. Egy 100 négyzetméteres területen azonban annyi energiát lehetne termelni, amely elég lenne egy egész család igényeinek, figyelembe véve, hogy évi 2.800 Kwh- os átlagot használnak fel.
A Plant-e mobile várhatóan a jövő év vége előtt kereskedelmi forgalomba és alkalmas lesz annyi energia generálására, amely elég egy okos telefon feltöltéséhez. Egy másik változata, a Plant-e Hotspot viszont már wifi kapcsolatot is tud produkálni és végül a Plant -e Roof az épületek tetejére telepítve tekintélyes mennyiségű áramot tud majd megtakarítani.