A berlini Eb első hetében a nyíltvízi úszók adták meg a kellő alaphangot, és remek teljesítménnyel gyűjtöttek be két ezüstérmet: elébb a londoni olimpiai bajnok, Risztov Éva jóvoltából, aki a 10 kilométeres ötkarikás távon végzett nagyszerű hajrával másodikként, illetve a nagy küzdő Olasz Anna szerezte élete első dobogóját 25 kilométeres versenyén.
És nem sok hiányzott egy további sikerhez is a csapatversenyben, ahol a Risztov, Gyurta Gergely, Rákos Patrik alkotta együttes csak kevéssel csúszott le a dobogóról. Az Eb második hetében szóhoz jutott mű- és toronyugrók sem maradtak medál nélkül.
Egészen pontosan a Kormos Villő, Reisinger Zsófia duó élt azzal a lehetőséggel, hogy - miután sérülések miatt, s visszalépések nyomán leapadt a szinkrontoronyugrás mezőnye - a három páros egyikeként dobogóra álljon.
A kiemelkedő oroszok mögött második németektől nem sokkal elmaradva jutottak hozzá a bronzhoz Reisingerék. A prímet persze az úszók vitték ezen az Európa-bajnokságon is.
Az eredendően kerékpáros stadionként
működő Velodromban ideiglenesen kiépített 50-es uszoda valóságos magyar diadalmenetnek vált a színterévé, amennyiben a hét nap alatt öt aranyat, négy ezüstöt és öt bronzot úsztak össze a csapat legjobbjai.
Élen járt a medálgyűjtemény bővítésében Hosszú Katinka, aki egymaga hat érmet gyűjtött, három arany, egy ezüst és két bronz megoszlásban. Utóbbiban ott van a 4x200-as gyorsváltóval elért harmadik hely jutalma is. A férficsapatból a legkiemelkedőbbet Cseh László nyújtotta, aki pályafutása 12. Eb-elsőségét szerezte meg 50-es medencében a 200 méter vegyes megnyerésével, amellett egy ezüsttel és egy váltóbronzzal is bővítette gyűjteményét.
Az ötödik magyar első hely pedig Verrasztó Dávid érdeme, aki 400 m vegyesen bizonyult a legjobbnak, egyszersmind a magyar úszósport 80. Európa-bajnoki aranyát harcolva ki. Ám a siker után, mégsem az első helye szolgáltatta a beszédtémát, hanem a verseny utáni nyilatkozata.
Miután a 400 m vegyesúszásban elsőként csapott célba, közölte, hogy az Eb arany otthon sz...-t se ér. Többen felvetették, hogy mindezek tudatában kaphat-e pénzjutalmat az újdonsült bajnok. Gyárfás Tamás a Magyar Úszó Szövetség elnöke szerint kaphat, hiszen ezt a vízben nyújtott teljesítménye alapján kiérdemelte.
„Ugyanakkor egy biztos, a közeljövőben szóvivőként nem kívánjuk alkalmazni”- tette hozzá az elnök. A szövetségi kapitány az Eb előtt tíz érmet, közte öt aranyat várt, és tanítványai túlteljesítették az elvárásait.
„Tizenhét fős csapatunk becsülettel helyt állt a szerzett érmeket és pontokat tekintve egyaránt” - értékelte a németországi úszónapokat Kiss László szövetségi kapitány. Ami igazán örömteli, hogy végre nem két-három ember hozta az eredményeket, hanem a csapat.
Arany: Cseh László (200 m vegyes), Hosszú Katinka (400 m vegyes, 200 m vegyes és 100 m hát), Verrasztó Dávid (400 m vegyes)
Ezüst: Biczó Bence (200m pillangó), Cseh László (100 m pillangó), Hosszú Katinka (200 méter gyors), Kapás Boglárka (1500 m gyors), Olasz Anna (25 kilométer), Risztov Éva (10 km)
Bronz: Balog Gábor (200 m hát), Hosszú Katinka (200 méter pillangó), Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Kapás Boglárka és Hosszú Katinka (4x200 m gyorsváltó), Kapás Boglárka (800 m gyors), Kormos Villő és Reisinger Zsófia (szinkrontoronyugrás), Kozma Dominik, Cseh László, Gyurta Dániel és Pulai Bence (4x100 m férfi vegyesváltó),