MNB;Braun Róbert;

Braun Róbert FOTÓ: NÉPSZAVA

- Feljelenti a jegybank Braun Róbertet

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tevékenységére vonatkozó hamis állításai miatt a jegybank feljelenti Braun Róbertet. A szocialista politikus lapunknak elmondta, hogy a feljelentésben szereplő mesterhegedű vásárlásról, és az MNB épületében kialakított vendéglőről a sajtóban lehetett olvasni, így örömmel fogadja, ha ezek nem igazak, de erre egyelőre semmilyen bizonyíték nincs. 

A jegybank ugyanis azt sérelmezi, hogy Braun Róbert hamisan beszélt egy Lajkó Félixnek több millió forintért vásárolt hegedűről, illetve azt, hogy képeket, műtárgyakat több mint 10 millióért vásárolt az MNB. A jegybank álláspontja szerint ezzel szemben a valóság az, hogy sem hegedűt, sem műtárgyakat nem vettek Lajkónak, és a Szabadság téri MNB-székház legfelső szintjén lévő jegybanki könyvtár helyén sem nyitottak elnöki vendéglőt.

A közlemény leszögezi, hogy a jegybank könyvtára 2004 óta zavartalanul működik a székház földszintjén, és nem tervezi bezárni azt az MNB. Azt is hozzáteszik: "A jegybank a tavalyi évet - az előző vezetés által előre jelzett 203 milliárd forintos veszteség helyett - 26,3 milliárd forintos nyereséggel zárta, a jegybank beruházásai, például a tiszaroffi képzési és szabadidő központ megvásárlása, nem jelentenek terhet a központi költségvetésnek, vagyis az adófizetőknek."

Mindig örömmel tölt el, ha egy közintézmény a rendőrséghez fordul ahelyett, hogy tisztességesen gazdálkodna - jegyezte meg ezzel kapcsolatban Braun Róbert, a jegybank előző elnökségének tanácsadója lapunk érdeklődésére. A politikus emlékeztetett arra, hogy az MNB-nek a banktörvény szerint két alapvető feladata van: az árstabilitás őrzése és a pénzügyi közvetítő rendszer biztonságos felügyelete. Mindenki eldöntheti, hogy a forint árfolyamának változékonysága, illetve a hatalmas banki veszteségek és a Magyarországról sorra kivonuló bankok alapján az MNB jól teljesít-e vagy sem" - emelte ki Braun Róbert. Talán nem véletlen, hogy jelenleg nincs az MNB-nek felügyelőbizottsága, így Matolcsy György jegybank elnök felügyelet, kontroll nélkül teheti, amit tesz - érvelt Braun Róbert.

Amint arról lapunk tegnapi számában - az Index.hu információja alapján - beszámoltunk, a 415 millió forint megvásárolt tiszaroffi kastélyszálló mellett megvette a MNB a főváros egyik legdrágább irodaházát is, az V. kerületben található márciusban átadott Eiffel Palace-t. A jegybank az üzletfeleit sem válogatta meg, akár 11-12 milliárdot is fizethetett az offshore cégek mögött rejtőző tulajdonosoknak. Az Eiffel Palace Kft. tulajdonosi hálója ugyanis egy ciprusi és egy Saint Vincent és a Grenadine-szigetekre (Kis-Antillák) bejelentett offshore cégben végződik. az MNB 2014. augusztus 1-je óta bejegyzett tulajdonosa a Belvárosban, a Bajcsy-Zsilinszky út 78. alatt található vadonatújjá varázsolt irodaháznak.

Szinte mindenki gyanús a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, aki a hatóság megítélése, vagy a feljelentője szerint sokat költ, vagy a vagyongyarapodása láthatóan nincs arányban a bevallott jövedelmével. A vagyonosodási vizsgálatok száma ugyan kevesebb, mint korábban, de az egy "ügyféltől" behajtott adó összege az utóbbi években 5,5-ről csaknem 20 millió forintra növekedett. Egyes szakértők szerint az eredményesség mögött törvénytelen vizsgálatok állnak.