Levelezés;E.ON;MVM Zrt.;gázügylet;

Illusztráció. Fotó: Népszava

- Feljentés lesz az E.ON–MVM gázügyletből

Hűtlen illetve hanyag kezelés miatt feljelentést tesz az E.ON gázüzletágának MVM Magyar Villamos Művek Zrt. általi megvásárlása miatt Jávor Benedek, az Együtt-PM európai parlamenti képviselője a Központi Nyomozó Főügyészségen - közölte a szövetség tegnap. Az Együtt-PM a közleményében felhívták a figyelmet az Átlátszó.hu internetes oldal cikkére. Ebben a lap iratokat közöl az ügyletről, amelyek szerint a kockázatok figyelembe vételével a földgáz nagykereskedőért annak piaci értékénél akár 600 milliárd forinttal is többet fizetett a kormány, mivel a legmagasabb szintű politikai döntés eredményeként megvásárolt csomag értékét mínusz 350 milliárd forintra becsülték, az állam azonban 260 milliárd forintot fizetett azért.

A feljelentés tétel azt követően történt, hogy közzétették az E.ON-vásárlást előkészítő titkos dokumentumokat. Az Átlátszó.hu által kiperelt anyagokból kiderül, tényleg sokkal drágábban vette meg a Fidesz-kormány a cégeket, mint amennyit reálisan értek. A nemzeti vagyonkezelő szerint szabálytalan volt már az előkészítés is, és felvetődik a tiltott állami támogatás lehetősége is. A 260 milliárdos vásárlás valójában 465 milliárdba került, a tárolókat pedig azért vették meg, hogy egy részüket bezárják.

Az Index.hu számításai szerint a teljes üzlet 460 milliárdot vitt el, ebből 260 milliárd volt a tényleges vételár, 110 milliárd a részvények értéke. Pedig a most nyilvánosságra került kalkulációkból világosan kiderül, 111 milliárdot az E.ON Földgáz Trade és az E.ON Földgáz Storage együttesen legfeljebb az E.ON álmaiban ért: abban az esetben, ha semmilyen kockázat nem lengi körül a vásárlást. Márpedig valójában más sem lengi körül a vásárlást, mint kockázat. A vagyonkezelő a most nyilvánosságra került, egyik belső használatra készült anyagban szó szerint, bár kissé nyakatekerten leírja: “a két társaságra megállapított értéktartományba a jelenleg ismert vételár csak a legkedvezőbb feltételek feltételezése esetén esik, nem tükrözi az ügyletben rejlő kockázatokat”.

A kockázatok között szerepel egyebek mellett az, hogy az Európai Unió vizsgálata kiderítheti az ügylet kapcsán a tiltott állami támogatást. Emellett az üzlet nyomán a kormánynak gáz átvételi kötelezettsége keletkezett Oroszországgal szemben, ami milliárdos kiadási tételt jelenthet. A sor folytatható. Elég csak a reális forgatókönyvvel számolni és a két cég értéke máris nem 110 milliárd, hanem nulla. Vagy rosszabb esetben akár mínusz 355 milliárd. Ezért írja az Átlátszó.hu azt, hogy akár 600 milliárd veszteséget is okozhatott a cégek megvásárlása.

Hozzávetőleg csak félig vannak feltöltve a hazai gáztárolók, miközben Ukrajna bejelentette, hogy a gázcsap elzárását fontolgatja. Emellett a betárolási idény amúgy is rövidesen véget ér. A Déli Áramlat nemzetközi csővezeték építésének az előkészítése nem állt le, az azzal csaknem párhuzamos Nabucco vezeték beruházási programja viszont halott. Egyebek mellett erről, a további rezsicsökkentések mikéntjéről, illetve a Paksi Atomerőműben használandó fűtőelemek légi szállításnak a lehetőségéről beszélgettünk Aradszki Andrással, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkárával.