festés;

A tűzfal „új ruhája” FORRÁS: NEOPAINT

- Neopaint - Festett falakat mindenkinek!

Egy szürke, kopottas tűzfalnál kevesebb lehangoló látvány létezik. Budapest VII. kerülete pedig tele van ütött-kopott tűzfalakkal, így nem csoda ha nincs feldobva az ember egy-egy séta után. De ez kezd megváltozni. A Neopaint névre hallgató lelkes és kreatív festőcsapat ugyanis a kerület tűzfalait "új ruhába" öltözteti, feldíszíti őket. Budapest egészét pedig már tizennyolc tűzfalra és más helyekre festett "városi freskóval" ajándékozták meg.

A Rumbach Sebestyén utcában például a legendás 6:3-as angol-magyar focimeccsről szóló újságcikket festették fel, az utca egy másik részére Sissi, vagyis Erzsébet királynő nagyalakú portréja került. A Kertész utcába egy zöldségest és a portékáját rajzolták fel, míg az Akácfa utcába varrónőt álmodtak a tűzfalra, tisztelegve a házban az 1920-as évek óta működő szabóság előtt.

- A koncepciónk az, hogy a lepusztult, elhanyagolt tűzfalakat olyan témában fessük újra, amely az adott utcát, területet a legjobban jellemzi - mondta Jankovits Barnabás, a Neopaint vezetője.

A csapat már 2010 óta tervezi a tűzfalak kidekorálását, igaz eleinte bizonyítaniuk kellett a kerületi önkormányzatnak, hogy meg tudják oldani a feladatot. Két "példafestést" készítettek: az egyik színpompás tájkép volt a Király és a Kazinczy utca sarkán, míg a másik a Nemzet Színészeiről készült portrésorozat volt a Rákóczi (volt Lágymányosi) hídnál. A kerületi vezetést sikerült meggyőzniük, így engedélyt és támogatást is kaptak, hogy szebbé tegyék Erzsébetvárost. Az idén eddig már öt képet festettek fel, ősszel további hármat terveznek.

A tíz éve alkotó Neopaint viszont nemcsak tűzfalfestésben utazik. Kidekoráltak már éttermet, gyerekszobát, vendéglátó- és szórakozóhelyet is. Az ügyes kezű alkotók nem szeretik ha műveiket összekeverik a graffitivel. Jankovits szerint a graffiti ugyanis egy illegális módja a művészi önkifejezésnek, míg a Neopaint dekorációs falfestése engedélyezett, nem ütközik semmilyen törvényes korlátba.

- Mi városszépítő céllal alkotunk - mondja a cég vezetője, aki szerint az úton-útfélen felfestett graffiti se kivitelezésében, se technikájában, se életszemléletében nem egyezik meg az ő munkafelfogásukkal. Ahogy Jankovits fogalmaz: ők a köznek dolgoznak.

Ma már minden számottevő politikai erő inkább támogatja a Szigetet, mint támadja - mondja Gerendai Károly. A hétfőn kezdődő fesztivál egyik alapítója szerint mára egyértelműen kiderült, hogy a Sziget számos előnnyel bír az ország számára adóbevétel, országimázs, ifjúságpolitika és kultúra szempontjából is. Beszél arról, hogy az Andy Vajna vezette Filmalap filmet készül forgatni a Szigetről és arról is, származott-e előnye abból, hogy a miniszterelnök lánya náluk töltötte szakmai gyakorlatát és a fesztiválról írta szakdolgozatát.